• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

استخراج سالانه ۲۹۱ هزار تن سنگ از معادن گرانیت آذربایجان غربی

۲۵ فروردین ۱۳۹۰

رئیس سازمان صنایع ومعادن آذربایجان غربی از استخراج سالانه ۲۹۱ هزار تن سنگ از ۵۶ معدن گرانیت استان خبر داد.

 مهدی داداشی زین الدین در ارومیه، با اشاره به اینکه آذر بایجان غربی مقام اول استخراج سنگ گرانیت در کشور را دارد، افزود: شهرستان پیرانشهر با ۱۵ معدن سنگ تزئینی گرانیت بیشترین تعداد معادن این سنگ با ارزش در استان را دارد.
وی با اشاره به اینکه سنگهای گرانیت آذربایجان غربی با تنوع رنگ مشکی، سبز، گل بهی، گل پنبه ای، طوسی و شکلاتی است، بیان داشت: شهرستانهای مهاباد، تکاب، شاهین دژ و ارومیه بعد از پیرانشهر بیشترین معادن سنگ گرانیت استان را دارا هستند.
رئیس سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی ضمن تاکید بر لزوم احداث کارخانه های فرآوری در کنار معادن سنگ، پرهیز از خام فروشی سنگهای تزئینی و افزایش صادرات محصولات فرآوری شده از استان تاکید کرد و اظهار داشت: عدم توجه صاحبان سرمایه بخش خصوصی به سرمایه‌ گذاری کلان در اکتشاف و بهره ‌‌برداری از معادن و کمبود امکانات زیربنایی از جمله چالش‌های بخش معدن استان است.

۱٫۳ میلیارد تن دخیره معادن آذربایجان غربی
داداشی زین الدین با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد استخراج سنگ از معادن آذربایجان غربی، گرانیت است، ادامه داد: استان به دلیل وجود معادن غنی طلا، تیتان، سنگهای گرانیت، مس، روی، تنگستن و دهها ماده ارزشمند فلزی، غیرفلزی و معدنی در مناطق مختلف به یکی از مناطق کم نظیر معدنی در کشور تبدیل شده است.
این مقام مسئول با اشاره به کشف ۳۲ معدن جدید در سطح استان با حجم بیش از ۳۷ میلیون تن ذخیره انواع مواد معدنی در سطح استان، نیز اظهار داشت: برای عملیات اکتشافی این معادن ۲۰ میلیارد ریال اعتبار توسط بخش خصوصی هزینه شده است.

وی انواع سنگهای تزیینی، طلا، نقره، پوکه معدنی، سیلیس، زغالسنگ، سنگ گچ وآهک را از جمله معادن اکتشافی دانست و خاطر نشان کرد: با بهره برداری از این معادن تعداد معادن فعال و مورد بهره برداری قرار گرفته استان به ۳۳۱ معدن و میزان ذخایر معادن استان به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن در سال افزایش می یابد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.