• یکشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

انواع و اقسام سنگ‌های ساختمانی

انواع سنگ‌های ساختمانی

قدیمی ترین مصالحی که انسان در ساخت ابنیه و به خصوص خانه سازی مورد استفاده قرار داده سنگ طبیعی است. امروز علاوه بر کاربرد فراوان آن در راه سازی، پل سازی، دیوارسازی وتولید شن وماسه شکسته، در خانه سازی نیز به طور گسترده و وسیع مورد استفاده قرار می گیرد.

آثار تاریخی تخت جمشید نشان می دهد که کاربرد سنگ در معماری ایران از قدیم رواج داشته. در حال حاضر نیز سنگ یکی از بهترین مصالح برای نما، کف و پله های ساختمانهای مسکونی وعمومی است. امروزه معماران، سنگ را به طور وسیع در ساختمانهایی نظیر سالن های اجتماعات، هتلها، بیمارستانها، ساختمانهای اداری، ترمینالهای مسافربری، فرودگاه ها و موزه ها به کار می برند.

سنگهای مورد استفاده در کارهای ساختمانی دارای انواع گوناگون و متنوعی هستند. برای تقسیم بندی آنها می توان مشخصات مختلفی را مدنظر قرار داد. مثلاً از نظر مبدأ زمین شناسی؛ از نظر ترکیب و شکل کانی؛ از نظر نوع مصرف و کارایی، از نظر ماشین آلات فرآوری آنها و از نگاه کارخانه های فرآوری کننده. با در نظر گرفتن هر یک از این موارد سنگ نیزطبقه بندی های مختلفی پیدا می کند.اکنون به بررسی اجمالی این طبقه بندیها می پردازیم. در نهایت این تقسیم بندی را بر حسب محصول کارخانجات فرآوری سنگ بیشتر بررسی می کنیم. یعنی بر اساس آنچه در بازار مصالح ساختمانی بیشتر مرتبط با ساختمانها و به صورت پلاک و ابزار است.

 

تقسیم بندی بر اساس مبدا زمین شناسی

سنگها از نظر مبدأ زمین شناسی به سنگ آذرین ، سنگ رسوبی سنگ دگرگونی تقسیم بندی می شوند.

نتایج مطالعاتیِ ترکیب سنگ شناسی در سطح زمین، نشان می دهد که حدود هفتادوپنج درصد از سطحقارههاراسنگهایرسوبیوسنگهایدگرگونیناشیازآنهاتشکیل میدهد. همچنین حدود بیست و پنج درصد آن متشکل از سنگ های آذرین وسنگهای دگرگونی ناشی از آنهاست.

سنگ آذرین :

سنگهایی هستند که از سرد شدن و انجماد مواد مذاب داخل زمین (ماگما)، در زیر زمین (آذرین درونی) یا سطح زمین(آذرین خارجی) به وجود آمده اند. مقاومت سنگهای آذرین در همه جهات یکسان است؛ اسید کلریدریک برآنها بی اثر است و این سنگها سختی بالایی دارند به طوری که روی شیشه خط می اندازند.

گرانیت ، سینیت و گابرو از انواع سنگهای آذرین هستند.

سنگ رسوبی:

این سنگها از ته نشین شدن مواد محلول یا شناور در آب دریاها، رودخانه ها، یخچالها و هوا ، در محیطهای گازی، مایع و جامد به وجود آمده اند که رفته رفته طی مراحلی به سنگ رسوبی تبدیل شده اند. اکثر آنها از دو جزء آواری (مثل قلوه سنگ، شن، ماسه و دانه های رسی) و یک جزء شیمیایی مثل کلسیت یا ژیپس تشکیل شده اند. این جزء شیمیایی باعث چسبیدن ذرات آواری به یکدیگر میشود

این سنگها در امتداد عمود بر بسترشان بیشترین مقاومت را دارند اما در جهت رگه های تشکیل شده، ضعیف هستند. از مهمترین سنگهای رسوبی می توان به کنگلومرا، ماسه سنگها، سنگهای رسی، تراورتن ها و بعضی مرمریت ها نام برد.

سنگ دگرگونی:

چنانچه در اثر عواملی مثل دما و فشار، سنگها دچار تغییرات در شکل و ساخت و ترکیب کانی سنگ و یا باعث تبلور مجدد شوند سنگ دگرگونی تشکیل می شود. می توان از سنگهای چینی، مرمرها وبعضی از مرمریت ها به عنوان مهمترین سنگهای دگرگونی که در کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند نام برد.

 

تقسیم بندی از نظر ماشین آلات فرآوری

کلاً چنانچه سنگها را از این زاویه نگاه کنیم به دو دسته سخت و نرم تقسیم می شوند
الف) سنگ سخت:

چنانچه که از اسم آنها پیداست این سنگها به این راحتی برش و ساب نمی خورند و به سادگی براق نمی شوند. به همین دلیل باید در فرآوری آنها از ماشین آلات و دستگاههایی مخصوص استفاده شود. این دستگاهها از دورِ موتور گرفته تا نوع مواد مصرفی در سیم برش یا دیسک برش و لقمه ساب با دیگر ماشینها متفاوت هستند. از جمله این سنگهای سخت می توان از گرانیت، گابرو، دیوریت یا سینیت ها نام برد.

ب) سنگ نرم :

مابقی سنگهای موجود در بازارها همانند مرمریت، تراورتن، مرمر، چینی و لایم استون را می توان با دستگاههای برش سنگ نرم فرآوری کرد، چرا که این دستگاه ها از نظر فنی برای فرآوری سنگهای نرم طراحی شده است.

 

تقسیم بندی سنگ در عرف رایج سنگهای پلاک

این تقسیم بندی که رایج ترین و مهمترین تقسیم بندی در بازار سنگهای فرآوری شده است بیش از هر تقسیم بندی دیگری مورداستفاده است وبه همین دلیل بیشتر مدنظر ماست. از این نقطه نظرسنگها به پنج دسته کلی گرانیت، مرمر، چینی، تراورتن و مرمریت تقسیم بندی می شوند، البته انواع دیگری همانند ترااُنیکس ولایم استون هم میتواند جزء این تقسیم بندی ها باشد که ما به دو دلیل آنها را از این پنج دسته جدا کرده ایم اما بعداً به آنها نیز خواهیم پرداخت. دلیل اول اینکه مثلا َترااُنیکس ؛ ترکیبی از تراورتن ومرمر است وشخصیت مستقلی ندارد همین طور لایم استون. دلیل دوم اینکه نسبت فراوانی این سنگها در مقایسه با سنگهای اصلی بسیار ناچیز است.

در سایر مقالات مندرج در سایت به معرفی بیشتر انواع سنگ در این تقسیم بندی رایج پرداخته شده است.

 

مهندس محمد رضا صبوری – کتاب راهنمای سنگ ایران

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.