• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

ایجاد انگیزه جهت فرآوری سنگ خام

فرآوری سنگ خام
معادن سنگ تزئینی ایران اعم از سنگ‌های نرم و گرانیتی در جهان غنی و بی‌نظیر است، اما به گفته کارشناسان این منابع نیز همانند نفت تجدید ناپذیرند که باید به نحوی خام فروشی صادراتی آن محدود و فراوری داخل آن نیز باید در جهت کاهش میزان ضایعات و حتی استفاده مجدد پرت‌های سنگ اعمال شود.
رضا فخریان، کارشناس صنعت سنگ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در اصفهان، با بیان مطلب بالا افزود: …
درمعادن ایران باید اقدام به تولید کوپ‌های صنعتی از ضایعات کرد چرا که این مواد باید در راستای درآمد زایی وصرفه جویی به چرخه اقتصادی بازگردد.وی اظهار کرد: معادن سنگ ثروتی تجدید ناپذیر است و باید دیدگاهی همچون استخراج و صادرات نفت به این منبع در کشور ایجاد شود.
به گفته او در سال‌های اخیراستفاده بهینه از نفت و انرژی در راستای حفظ این منبع برای آیندگان در دستور کارهای اجرایی و علمی کشور قرار گرفته است که منابع سنگ کشور نیز از این قاعده مثتثنی نیست.
مدیر گروه رشته فرآوری سنگ دانشگاه علمی کاربردی تیران وکرون ادامه داد: باید قانون عوارض بر صادرات کوپ خام جدی‌تر اعمال شود تا میل به فرآوری سنگ خام در داخل نیز افزایش یابد فخریان تاکید کرد: راه حل بعدی حفظ این منبع برای نسل‌های آینده این است که اعطای جواز وسعت بهره‌برداری معادن محدودتر شود.
وی با اشاره به میزان بالای ضایعات موجود در کارخانجات فراوری سنگ گفت: متاسفانه در حال حاضر برخی کارخانه‌داران مجبور به خرید کوپ‌های بزرگتر از ابعاد مورد نیاز به فراوری می‌شوند که نتیجه آن ایجاد ضایعات و دورریز بالا است.
این کارشناس صنعت سنگ خاطرنشان کرد: فروش کوپ‌های خام باید با اعلام اینترتنی انجام شود چرا که در این روش هر متقاضی بر اساس نیاز خود به بزرگی یا کوچکی ابعاد اقدام به سفارش و خرید خواهد کرد و بخشی از معضلات اسراف این گونه حل خواهد شد. فخریان تاکید کرد: راه حل بعدی حفظ این منبع برای نسل‌های آینده این است که اعطای جواز وسعت بهره‌برداری معادن محدودتر شود.
وی با اشاره به میزان بالای ضایعات موجود در کارخانجات فراوری سنگ گفت: متاسفانه در حال حاضر برخی کارخانه‌داران مجبور به خرید کوپ‌های بزرگتر از ابعاد مورد نیاز به فراوری می‌شوند که نتیجه آن ایجاد ضایعات و دورریز بالا است.
این کارشناس صنعت سنگ خاطرنشان کرد: فروش کوپ‌های خام باید با اعلام اینترتنی انجام شود چرا که در این روش هر متقاضی بر اساس نیاز خود به بزرگی یا کوچکی ابعاد اقدام به سفارش و خرید خواهد کرد و بخشی از معضلات اسراف این گونه حل خواهد شد.
فخریان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: افزایش قیمت انرژی برق بیشترین مشکل واحدهای سنگبری در سال‌های اخیر بوده است که تا حدودی نیز عامل ترغیب صاحبان این صنعت به سمت نوسازی کارخانه‌ها شده است.
وی با بیان اینکه کسانی که با دستگاه‌های قدیمی و روش سنتی کار می‌کنند به تدریج از دور خارج می‌شوند، افزود: فرهنگ سازی بهتر از اجبار می‌تواند افراد را به نوین سازی کارخانه‌ها جذب کند که این امر با برگزاری همایش‌های علمی برای فعالان این صنعت و همچنین اعطای مشوق‌های صادراتی و تخفیفات ویژه هزینه‌های تولید از طرف دولت عملی می‌شود.
مدیر گروه رشته فرآوری سنگ دانشگاه علمی کاربردی تیران وکرون در خصوص سایر سنگ‌های موجود در بازار گفت: در سال‌های اخیر سنگ‌های مصنوعی که از ماسه، شن، مواد رنگی و…تولید می‌شود و به عبارتی نوعی بتن محسوب می‌شوند کاربردهای متداول آن بیشتر برای جدول‌های کنار خیابان است.وی در خصوص سنگ‌های صنعتی گفت: این نوع سنگ نیز حاصل خردن کردن ضایعات و ترکیب آن با مواد معدنی و رنگی دیگر است، اما کیفت و زیبایی رنگ آن به پای سنگ‌های طبیعی نرسیده ولی از نظر نرخ کمی ارزان‌تر است.
او تاکید کرد: در معادن کشور باید اقدام به تولید کوپ‌های صنعتی از ضایعات کرد چرا که این مواد باید در راستای صرفه جویی و درآمدزایی به چرخه اقتصادی بازگردد.
منبع : ایسنا

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.