• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

ایران سومین استخراج کننده سنگهای معدنی

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۰

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن گفت: ایران در استخراج سنگ های معدنی، رتبه سوم جهان را داراست.

وجیه الله جعفری در مراسم گشایش هفتمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته اصفهان، افزود: ایران پنجهزار و ۷۰۰ معدن دارد که از این تعداد بیش از ۴۶۰۰ معدن فعال است و از این تعداد یکهزار و ۴۰۰ معدن را معادن سنگ تشکیل می دهد و سالانه ۲۸۵ میلیون تن سنگ از این معادن استخراج می شود.
وی میزان ذخایر معادن کشور را چهار میلیارد تن ذکر و اضافه کرد: از این میزان ۳/۲ میلیارد تن آن قطعی است که هفت درصد آن را ذخایر سنگ تشکیل می دهد.
وی با تاکید بر این نکته که در سال های اخیر میزان بهره وری در بخش اکتشاف و استخراج معادن افزایش یافته است، متذکر شد: گرچه وضعیت بهره برداری از معادن نسبت به گذشته بهبود یافته اما نیازمند ارتقاء بیشتر در این بخش برای رسیدن به سطح مطلوب می باشیم.
جعفری، با تاکید بر نوسازی وبازسازی صنایع فعال در زمینه فراوری سنگ های معدنی اظهار داشت: بخش قابل توجهی از صنایع فعال در این بخش نیازمند بازسازی و نوسازی است اما فقط ۲۰۰ واحد برای استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی دولت برای بازسازی و نوسازی ثبت نام کرده اند که انتظار می رفت با توجه به اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها اقبال بیشتری در زمینه نوسازی و اصلاح ساختار این صنایع صورت گیرد.
وی با بیان اینکه از شش هزار واحد صنعتی فعال در زمینه صنعت سنگ در کشور فقط ۲۵۰ واحد از فناوریهای روز بهره می برند، افزود: معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن، بر تعامل بیشتر بخش دولتی و بخش خصوصی برای تبدیل شدن سنگ به محصولی صادراتی تاکید دارد.
وی گفت: این مهم نیازمند ایجاد کنسرسیوم های تخصصی و ایجاد انجمن هایی برای ساماندهی به صادرات است و این در حالی است که هنوز خوشه های صنعتی و صادراتی در کشور عملیاتی نشده است.
هفتمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته اصفهان، روز دوشنبه با حضور معاون وزیر صنایع و معدن گشایش یافت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.