• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

درخواست لغو تعرفه صادرات سنگ

۱۰ مهر ۱۳۹۰
تعرفه ۷۰ درصدی صادرات سنگ‌های تزئینی مهم‌ترین دغدغه تولیدکنندگان سنگ کشور بود که چند ماه پس از به اجرا در آمدن، به صورت موقتی و تا پایان امسال لغو شد اما هنوز معلوم نیست سال آینده چه سرنوشتی در انتظار این تعرفه است.

صنعت سنگ تزئینی طی یک سال اخیر هیاهوی زیادی به همراه داشت.

ایده اصلی اعمال تعرفه ۷۰ درصدی، جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در کشور بود تا با اعمال آن، فعالان صنعت سنگ نیز به فکر راه‌اندازی و تجهیز واحدهای سنگبری بیفتند اما به هر حال این تعرفه لغو شد و بار دیگر فعالان صنعت سنگ کشور در سردرگمی قرار گرفتند.

اگرچه لغو تعرفه برای حمایت از تولیدکنندگان صورت گرفت اما بلاتکلیفی آن بر بازار‌های صادراتی سنگ ایران تاثیر گذاشت و باعث ایجاد نوعی بی‌اعتمادی در میان خریداران شد.

یک عضو انجمن سنگ ایران در این خصوص به خبرنگار «گسترش صنعت» گفت: تعرفه ۷۰ درصدی صادرات سنگ‌های تزئینی باعث شد بازارهای هدف ایران به کشورهایی نظیر ترکیه روی بیاورند.

محمدرضا دهقان افزود: از طریق اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی در حال پیگیری هستیم که لغو تعرفه صادرات سنگ‌های تزئینی تا پایان برنامه پنجم ادامه داشته باشد.

وی با بیان این که سنگ‌های تزئینی صادر شده خام محسوب نمی‌شود، تصریح کرد: ممکن است از هزار تن سنگ تزئینی ۹۰۰ تن آن دور ریخته و تنها ۱۰۰ تن آن باقی بماند ضمن این که سنگ‌های تزئینی پیش از صادرات از شش وجه برش داده می‌شوند، بنابراین نمی‌توان آنها را جزو مواد معدنی خام به‌شمار آورد.

دهقان افزود: در حال حاضر چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و در عین حال بزرگ‌ترین صادرکننده سنگ‌های تزئینی است. این کشور سنگ‌های تزئینی مختلف را وارد کرده و پس از برش به کشورهای مختلف صادر می‌کند که با توجه به فعالیت در سطح کلان و در نظر گرفتن سود پایین‌تر توانسته است علاوه بر ارائه کیفیت مناسب، قیمت محصولات خود را نیز کاهش داده و از این طریق بازار را از آن خود کند.

وی با اشاره به کمبود نیروی متخصص در این زمینه اظهار کرد: در حال حاضر مشکل صنعت سنگ تجهیزات نیست چرا که تجهیزات کافی در کشور وجود دارد اما نیروهای متخصصی که توان بهره‌برداری از این تجهیزات را داشته باشند تربیت نشده است و همین امر باعث می‌شود نتوانیم از ماشین‌آلات‌، کیفیت مورد نظر را دریافت کرد.

دهقان با بیان این که در صنعت سنگ کشور به هیچ عنوان محدودیت منابع نداریم، اظهار کرد: صادرات سنگ‌های تزئینی نگرانی را در رابطه با این ذخایر ایجاد نمی‌کند چراکه میزان صادرشده در مقایسه با ذخایر موجود بسیار محدود است و اعمال تعرفه نیز نه تنها به رونق این بخش کمکی نکرد، بلکه باعث شد بازارهای هدف خود را نیز از دست بدهیم.

وی افزود: در نمایشگاه سنگ ایتالیا ۱۴۰ شرکت از ترکیه و تنها ۲۳شرکت از ایران حضور داشتند که این امر نشان‌دهنده رونق یافتن بازارهای سنگ ترکیه است.

دهقان با بیان این که خریداران خارجی اعتماد خود را به تولیدکنندگان سنگ ایران از دست داده‌اند، تصریح کرد: خریداران باید در درجه اول از ثبات سیاست‌گذاری‌های مربوط به این حوزه اطمینان حاصل کنند در حالی که اکنون به دلیل رخ دادن تغییرات پیاپی این اطمینان از بین رفته است.

این عضو انجمن سنگ ایران بزرگ‌ترین دغدغه صنعت سنگ کشور را مشکلات مدیریتی دانست و خاطر‌نشان کرد: این تصور ذهنی وجود دارد که نبود امکانات و تجهیزات مدرن مشکل اصلی این صنعت است در حالی که توان مدیریتی لازم برای بهره‌برداری از تجهیزات وجود ندارد و گاهی اوقات با وجود در اختیار داشتن تجهیزات سنگبری مدرن در تولید محصول نهایی موفق نیستیم.

وی اولویت اصلی صنعت سنگ کشور را تربیت کارگران ماهر و آموزش دیده دانست و اظهار کرد: علاوه بر این تولیدات ایران باید به سمت کیفیتی دنیا پسند حرکت کند تا دوباره بازارهای خود را به‌ دست آورد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.