• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

راه خروج صنعت سنگ از رکود

راه خروج صنعت سنگ از رکود

محمدرضا جعفری در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اراک اظهار کرد: یکى از بخش‌های مهم اقتصاد مقاومتی تکیه‌‌ به مردم است، در برخی موارد بخش خصوصی به خاطر کم توانی مالی در بسیاری از حوزه‌ها وارد نمی‌شود که باید در این مورد فکری شود و از طریق بانک‌ها و تدوین قوانین و مقررات لازم بخش خصوصی را تقویت کرد.

وی ادامه داد: بخش خصوصی برای وارد شدن در عرصه صادرات باید بتواند با کشورهای دیگر رقابت کند و محصول خود را با قیمت پایین‌تری عرضه کند که این مسئله بدون استفاده از تجهیزات مدرن و تسهیلات بانکی مناسب امکان‌پذیر نیست.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در صنعت سنگ مورد توجه قرار گیرد، ایجاد فضای آموزشی برای بالا بردن بهره‌وری نیروی کار است، متاسفانه در برخی موارد ساعت مفید نیروی کار بسیار کم است که این مسئله باعث می‌شود، قیمت تمام شده محصول بسیار بالا رود.

جعفری خاطر نشان کرد: یکی از راهکارهای موجود برای برون رفت از وضعیت رکود فعلی تمرکززدایی و ایجاد مقدمات لازم برای ساخت و ساز در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور است.

به گفته وی بسیاری از صنایع به صنعت ساختمان مربوط هستند که با رشد و رونق ساخت و ساز صنایع دیگر هم رونق می‌گیرند.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری هشتمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ محلات و نیم‌ور در مهر ماه سال جاری گفت: مقدمات حضور مسئولان اتاق بازرگانی تهران در نمایشگاه به منظور برگزاری جلسات تخصصی فراهم شده که امید می‌رود با برگزاری جلسات تخصصی در زمینه صادرات بتوان زمینه‌های تبادل اطلاعات و دست‌یابی به راهکارهای مناسب صنعتی را فراهم کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک رشد و توسعه صادرات را زمینه خوبی برای خروج صنعت سنگ از وضعیت رکود برشمرد و گفت: در صنعت سنگ میزان خام فروشی بسیار بیشتر از صادرات سنگ فرآوری شده است که این موضوع اصلا مطلوب نیست.

جعفری افزود: فرآوری سنگ خام در داخل کشور علاوه بر ایجاد کارآفرینی مسئولان را در استفاده بهینه از ثروت‌های عظیمی که خداوند در قالب سنگ‌های با ارزش در اختیار ما قرار داده رهنمون خواهد کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر دولت به دلیل محدودیت‌هایی که در تامین منابع مالی دارد نمی‌تواند تسهیلات لازم و مورد نیاز فعالان صنعت سنگ را تامین کند که این مسئله تعویض دستگاه‌های فرسوده را به تعویق انداخته، این در حالی است که بدون تجهیز کارخانه‌ها به دستگاه‌های مدرن امکان نقش‌آفرینی در صادرات ممکن نیست.

وی با اشاره به مشکلات فعالان صنعت سنگ در زمینه صادرات افزود: بزرگ‌ترین مشکل صادر کنندگان عدم انتقال پول از کشورهای دیگر است، از ابتدای سال میلادی جاری مشکلات بانکی حل می‌شود و فعالان صنعت سنگ می‌توانند به راحتی با کشورهای دیگر داد و ستد کنند.

۹۴/۰۷/۰۴

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.