• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

روزانه ۷۰ هزار تن ضایعات سنگ محلات

روزانه 70 هزار تن ضایعات سنگ محلات

جلالی مدیر بازیافت باطله‌های سنگ‌بری و معادن محلات و نیم‌ور با اشاره به تولید روزانه ۷۰ هزار تن ضایعات سنگ گفت: طرح استفاده از گل سنگبری در تمام ایران معرفی شود و مورد استقبال و کاربرد قرار بگیرد چرا که یک اشتغال‌ زایی بسیار بزرگ به‌ وجود می‌آورد.

مجتبی جلالی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در محلات، با اشاره به ضعف‌های حوزه سنگ اظهار داشت: نخستین بار که وارد حوزه صنعت سنگ شده چندین ضعف در این بخش دیدم که یکی از آنها استفاده کمتر مردم از سنگ بود در صورتی که سنگ را قبول داشتند.

وی افزود: این مشکل مربوط به عملکرد صنعت سنگ و صنعت کاران است که نتوانسته‌اند سنگ را طبق خواسته مردم در اختیار آنان قرار دهند.

مدیر بازیافت باطله‌های سنگ‌بری و معادن محلات‌و نیم‌ور تصریح کرد: نخستین ضعف در عملکرد صنعت سنگ این بود که برش‌ها غلط بود و برای نخستین بار برش‌های منحنی با ابزارهای مختلف را در جدول سنگی به جای جدول سیمانی آوردیم.

جلالی با اشاره به تولید باطله‌های سنگ گفت: یک مشکل در کار معادن وجود دارد و آن این است که وقتی سنگی جایی برای مصرف ندارد مثلا خوشرنگ نیست و یا تخلخل دارد اسمش را باطله می‌گذارند در حالی که سنگ خاصیت کانی بودن خود را دارند.

وی بیان داشت: جدول سنگی نیازی به زیبایی‌که سنگ نما باید داشته باشد نداشت و از تیپ‌ سنگ‌های معادن تیپ سنگ‌های جدولی ساخته شد، سنگ‌های باطله به دو صورت استفاده می‌شود  یک صورت آن کرا کردن بر روی سنگ است.

مدیر بازیافت‌باطله‌های سنگ‌بری‌و معادن محلات و نیم‌ور ادامه داد: تعدادی از سنگ‌ها مانند کناره‌های پلاک و سنگ‌های ته واگن هستند که حاصل برش سنگ است و از این‌ها به عنوان سنگ آنتیک استفاده می‌شود.

جلالی خاطرنشان کرد: برخی از سنگ‌های باطله به عنوان سنگ دانه بندی استفاده می‌شود، یک معضل دیگر گِل سنگبری است که امروز به یک دغدغه در تمام ایران تبدیل شده و متاسفانه روزانه ۷۰ هزار تن تولید می‌شود.

وی عنوان داشت: برای حمل این مقدار گِل سنگبری ۷ هزار دستگاه کامیون نیاز است که با بازیافت آن برای ۲۲۰ هزار نفر به‌طور مستقیم شغل ایجاد می‌شود با اینکه فضای زیست‌محیطی آلوده نمی‌شود.

مدیر بازیافت باطله‌های سنگ‌بری و معادن محلات‌و نیم‌ور بیان کرد: برای دپوی ۷۰ هزار تن تقریبا فضایی به میزان ۳۵ هزار متر مکعب لازم است دانشجویان نخبه علم و صنعت، تحقیقات مسکن زیر نظر یوسف زند مخترع ایرانی ۱۲ محصول از این گل سنگبری تهیه کردند.

وی افزود: بتن سبک، آجر سبک، دی کلسیم فسفات، خوراک مرغ، آهک هیدراته، آهک میکرانیزه و آهک ساختمانی از جمله محصولاتی است که از گل سنگبری بدست آمده است.

مدیر بازیافت باطله‌های سنگبری و معادن افزود: پیشنهاد مشارکت از شرکت‌های خارجی مانند ماون هوف از آلمان که تولیدکننده ابزارآلاتی مانند سکمنت سنگبری است داشته‌ایم و این شرکت مدعی است که ۷۰ سال به ایران الماس فروخته و با این مشارکت می‌خواهد الماس‌های خود را برگرداند چراکه به ارزش بالای گل سنگبری واقف است.

وی بیان کرد: تمام استان‎‌های ایران از محصولات ما استقبال کردند به‌ویژه اینکه محصولات ما در جایی استفاده می‌شود که عموم مردم از آن بهره مند می‌شوند و کار ما ساخت مبلمان پارک‌ها است.

جلالی ادامه داد: مشکلات ما بسیار زیاد است و به تنهایی بار تمام مسئولیت‌ها را بر دوش می‌کشیم ما در حال حرکت برخلاف ۷۰ قله‌بُر هستیم متاسفانه طرح ما ابداعی است و هنوز فرهنگ‌سازی نشده بنابراین همکارانمان نیز با ما همکاری نمی‌کنند چراکه  هنوز به این باور نرسیده‌اند که می‌توان از باطله‌های سنگ استفاده‌های مفیدی کرد.

مدیر بازیافت باطله‌های سنگبری و معادن تصریح کرد: آرزو دارم طرح استفاده از گل سنگبری در تمام ایران معرفی شود و مورد استقبال و کاربرد قرار گیرد این کار سبب اشتغال‌زایی بسیار بزرگ شده و روزانه از ۳۵هزار متر مربع دپو باطله‌های سنگ جلوگیری می‌شود.

وی اضافه کرد: زمینی به‌منظور اجرای این طرح اختصاص داده شده و برای تحویل آن ۶ سال تلاش کرده‌ام و پس از تحویل آن یک مدت زمانی ۶ ماهه تعیین کردند که اگر کارهای عملیاتی ویژه‌ای در آن انجام نشود زمین را پس می‌گیرند.

جلالی خاطرنشان کرد: به منظور اجرای طرح خود نیازمند اعطای تسهیلات از سوی مسئولان هستم ولی آنان به بهانه عدم وجود اعتبار از پرداخت آن سرباز می‌زنند و به‌منظور فراگیری این طرح به دولت پیشنهاد اعطای این طرح را با شرط اجرایی شدن داده‌ام.

وی افزود: با اجرایی شدن این طرح برای ۲۵۰ هزار نفر اشتغال‌زایی ایجاد می‌شود، محیط‌زیست در رابطه با مدیریت پسماند صحبت می‌کند اما آیا روزانه ۳۵ هزار متر مربع فضای زیست محیطی را از دست دادن مهم نیست.

مدیر بازیافت باطله‌های سنگبری و معادن بیان کرد: به‌منظور استفاده از باطله‌های سنگبری نیازمند یک مرکز تحقیقاتی هستیم و در حال حاضر تیم تحقیقاتی متشکل از دانش‌آموختگان شیمی معدنی، انجمن نخبگان و دولت کار تحقیقاتی بر روی باطله‌ها را انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: باطله‌های سنگ تنها به صرف خرد شدن عنوان باطله گرفته‌اند در حالی که آنها باطله‌های ناب هستند، به سبب برخی کارشکنی‌ها شرکت بنده ورشکسته و بیش از ۱۸ میلیارد ریال مطالباتمان وصول نشده است.

جلالی ادامه داد: یکی از چشم‌های خود را در آزمایش بتون سبک در گل سنگبری از دست دادم و ۶ سال است که برای بازیافت گل سنگبری وقت گذاشته و تحقیق کرده‌ام، همه سنگبرها باطله تولید می‌کنند و به سبب اینکه در ایران سنگ زیاد است باید اینقدر اسراف شود.

مدیر بازیافت باطله‌های سنگبری و معادن تصریح کرد: سیکل سنگبری در ایران به این صورت است قله‌بُر، طولی‌بر تا فرقان برای باطله درحالی که در کشورهای دیگر به جای فرقان یک دستگاه دارند که سنگ را به قطعات کوچک تبدیل و برای تزئین به کار می‌برند.

وی عنوان کرد: ۲۷ سال در صنعت سنگ فعالیت دارم و کارهای تزئینی بنده از سوی نمایندگی جلفا به کشورهای اطراف صادر می‌شود، مبلمان و تزئینات سنگی بین الحرمین در کربلا و صحن حضرت زهرا(س) نیز بر عهده ما است.

۲۲ مهر ۹۴

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.