• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

سرمایه گذاری چین در صنعت سنگ

سرمایه گذاری چین در صنعت سنگ

 رئیس انجمن سنگ ایران از سفر هیات ۱۴ نفره متشکل از بزرگترین خریداران سنگ چین به ایران خبرداد و گفت: این هیات در ۱۷ خرداد به تهران می آید و برنامه این است که برای سرمایه‌گذاری در ایران اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالقاسم شفیعی صبح امروز در یک نشست خبری گفت: ایران به لحاظ ذخایر سنگ، مقام چهارم دنیا را به خود اختصاص داده است و بر همین اساس، هم اکنون ۴ میلیارد تن از ۷۰ میلیارد تن ذخایر معدنی سنگ تزئینی دنیا در ایران قرار دارد؛ این در حالی است که در سال ۶۸ حدود ۳۳۰ معدن سنگ تزئینی در کشور شناخته شده بود که در آن زمان، ۱۲۰۰ واحد سنگ‌بری در کشور فعال بودند.

رئیس انجمن سنگ با بیان اینکه در حال حاضر ۶۶۰۰ کارخانه سنگ‌بری در کشور فعال است، افزود: هم اکنون ۶۰۰ کارخانه سنگ‌بری با ماشین‌آلات ایتالیایی در کشور وجود دارد، ضمن اینکه در حوزه سنگ‌های فرآوری شده فعالیت زیادی انجام نشده و حجم زیادی از سنگ‌ استخراجی از معادن به صورت نیمه‌فرآوری شده، صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: در سال ۹۱ حدود ۶۶ میلیون دلار سنگ فرآوری شده از کشور صادر شده که ۱۷۰ میلیون دلار نیز صادرات سنگ نیمه‌فرآوری شده وجود داشته است، این در حالی است که در همین سال، حدود ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تن تولید سنگ تزئینی بوده است که ۶۰۰ هزار تن آن صادر شد و سهم کشور چین از خرید این سنگ ۵۲۰ هزار تن بود.

به گفته شفیعی، از حجم صادرات در سال ۹۱ ، کمتر از ۲۰ درصد به سنگ‌های فرآوری شده اختصاص داشت و بقیه به سنگ‌های نیمه‌فرآوری شده تعلق داشته است.

وی از سفر هیات ۱۴ نفره متشکل از بزرگترین خریداران سنگ چین به ایران خبرداد و گفت: این هیات در ۱۷ خرداد به تهران می آید و برنامه ما این است که این هیأت چینی برای سرمایه‌گذاری در ایران اقدام کنند. این در حالی است، در دنیا تنها ۱۵ کشور صادرات سنگ دارند که می‌توان به ترکیه، ایران، هند، چین، مالزی، ایتالیا، اسپانیا، مصر، کره جنوبی، مکزیک، کانادا و برزیل اشاره کرد.

شفیعی گفت: هزینه حمل و حقوق گمرکی هر تن سنگ صادراتی ایران به چین حدود ۱۰۰ دلار است و حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار نیز برای عرضه سنگ فرآوری شده در منطقه هزینه می‌کنند و  با توجه به اینکه قیمت انرژی در ایران یک چهارم قیمت انرژی در چین است و با توجه به هزینه‌های حمل ‌و نقل و گمرکی، از سرمایه‌گذاران چینی خواستیم تا برای سرمایه‌گذاری در ایران اقدام کنند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۴۸۳ معدن سنگ تزئینی در ترکیه فعال است که ۵ میلیارد دلار صادرات دارند، در حالی که تعداد پروانه صادر شده برای معادن ایران از ۱۷۰۰ فقره عبور کرده ولی ۱۴۰۰ فقره فعال است که ۲۰۰ میلیون دلار صادرات دارند. این در حالی است که قصد داریم طی ۵ سال آینده صادرات سنگ را به ۲ میلیارد دلار برسانیم که ۵۰ درصد آن به سنگ‌های فرآوری شده و ۵۰ درصد نیز به سنگهای نیمه‌فرآوری شده اختصاص داشته باشد.

شفیعی افزود: در حال حاضر تنها ۵ درصد سنگ تولیدی کشور صادر می‌شود و بقیه آن در کشور استفاده می‌شود.

در ادامه، مالک رحمتی نایب رئیس انجمن سنگ نیز در این نشست از برگزاری ششمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌های تزئینی، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات مربوطه از ۲۷ تا ۳۰ خرداد در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران خبر داد و گفت: برای دعوت از شرکت‌هایی از چین، روسیه، ایتالیا، آلمان، عراق، هند، قزاقستان، ارمنستان، امارات و عمان نامه‌نگاری شده تا در نمایشگاه حضور داشته باشند. ضمن اینکه در این نمایشگاه ۶ استان با پاویون‌های اختصاصی حضور دارند و نشست‌های تخصصی و همایش‌های مرتبط در بخش‌های اکتشاف، استخراج، فرآوری و فروش و صادرات برگزار خواهد شد.

۴ خرداد ۱۳۹۳

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.