• یکشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

سنگ مرمر

سنگ مرمر

سنگ مرمر از جمله سنگهای آهکی دگرگون است. یعنی ابتدا سنگهای رسوبی آهکی تشکیل شده و سپس به مرور زمان دگرگون شده است و این تبدیل به این علت است که ساختار اولیه اش تغییر یافته و سنگ آهک و دولومیت، دوباره متبلور شده و مرمر کریستالی تشکیل شده است.

سنگ مرمر دارای رنگهای سفید، خاکستری ، سیاه، سبز، قرمز، زرد وارغوانی است. سنگی است بسیار زیبا و جلاپذیر و شفاف؛ که نور را از خود عبور می دهد و سختی آن بین ۳ تا ۵/۵ است.

بسیاری از مرمرها زمانی که در معرض عوامل جوی قرار می گیرند، دوام و استحکام خود را از دست می دهند. برخی از انواع سنگ مرمر دارای ۹۹ درصد کربنات کلسیم هستند. وجود املاح بعضی از فلزات مانند آلمینیوم و منیزیم در سنگ مرمر باعث تنوع رنگ آن می شود. مرمر خالص کاملا ً سفید است.

مرمر در فضای خارجی:

در حال حاضر در کشور ایران مرسوم شده که سنگ مرمر برای اماکن متبرکه و مساجد استفاده می شود، به همین علت چنانچه شما بخواهید از این سنگ برای پوشش جایی استفاده کنید؛ برای شما یک مسجد یا حسینیه یا امامزاده را تداعی می نماید. نمی شود کتمان کرد که نیاکان ما برای تزئینات داخلی این زیارتگاهها بهترین مصالح از هر نوع را انتخاب کرده اند و صد البته از سنگها، زیباترین آنها را که مرمر باشد. در گذشتۀ نه چندان دور از سنگ مرمر بعضا ً در نمای ساختمانها استفاده شده است وهمینطور در فضاهای مذهبی در قسمتهای خارجی کمی تا قسمتی به کار رفته است.

بررسی این دو کاربرد در نماهای خارجی مشخص می نماید که سنگ مرمر بدرد فضای خارجی نمی خورد و بودن در معرض برف و باران، در محیط باز باعث می شود که مرمر دوام و استحکام خود را از دست بدهد و دچار هوازدگی شود.

هوازدگی در سنگ مرمر به دو صورت سطحی و عمقی اتفاق می افتد. سنگ مرمر در فضای خارجی با مرور زمان دچار هوازدگی سطحی می شود و روی سنگ و قسمت اصلی آن در آب حل شده ودر رنگ اصلی و ساب براقیّت خود را از دست می دهد و این رگه های زیبا و نقش های حیرت انگیز در فضای خارجی مانا نیست. نفوذ آب در رگه های نه چندان محکم مرمر و خوردن قسمت های ضعیف آن و بعضا ً یخ زدگی وبه تبع آن انقباض و انبساط ، باعث ترک خوردگی در عمق سنگ مرمر استفاده شده در نما میشود.

حتی در رواقهای حرمهای مطهر قسمت هایی داریم که مسقف هستند، ولی در معرض هوای آزاد قراردارند. مرمرهای به کار برده شده در این فضاها سطح زیبا و درخشش خود را از دست داده اند. پس استفاده از مرمر در فضای خارجی چه به عنوان نما و چه به عناوین دیگر پیشنهاد نمی شود.

مرمر در فضای داخلی:

بیشترین استفاده از مرمر در ایران در فضاهایی با کاربری مذهبی شده است. این مکان ها دارای مراجعه کننده زیاد و در تماس و لمس بالا می باشد. سنگ مرمر برای چنین فضاهایی امتحان خود را پس داده و این سنگ اصیل و زیبا هرچه قدر پا بخورد براق تر شده و ظاهرش خراب نمیشود و فقط کمی حالت چرمی پیدا می کند.

راجع به زیبایی سنگ مرمر هرچه بگوییم کم است. از لحاظ علم فیزیک ما وقتی جسم را می بینیم که نور از آن شیء به چشم ما می خورد.یعنی چنانچه ما به جسمی نگاه می کنیم و پشت جسم را نمی بینیم، یعنی نور از آن جسم رد نمی شود و ما فقط سطح آن جسم را می بینیم.
حالا وقتی ما به سنگی نگاه می کنیم فقط روی آن را می بینیم و کلاً ضخامت سنگ را که می تواند ۲ سانتی متر باشد نمی بینیم. سنگ مرمر نور را از خود عبور می دهد و اتفاقی که می افتد این است که شما وقتی به سنگ مرمر نگاه می کنید، اجزاء و اشکالی را می بینید که مثلا ً در عمق ۳ میلیمتری سنگ است و این موضوع به سنگ مرمر یک خاصیت نمایش ۳ بعدی می دهد.

البته در معماری قدیم از این خاصیت رد شدن نور استفاده کرده و چنانچه می خواستند از ماده ای استفاده کنند که نور را رد کرده ولی جسم وضوح تصویری نداشته باشد از سنگ مرمر استفاده می کردند. در معماری جدید این استفاده به نوع دیگری شایع شده که چنانچه بخواهند فضایی را به صورت غیر مستقیم روشن کنند و در عین حال منبع نورانی زیبا باشد، از سنگ مرمر استفاده می کنند.

استفاده بسیار فراگیر و امروزی و مهم از سنگ مرمر چیدن سنگ مرمر به صورت بوک مچ (book match) می باشد که قبلا ً به آن اشاره شده است.
سنگ مرمر به خاطر زیبایی خاصی که دارد همواره در مجسمه سازی، کارهای ساختمانی و تزئینی مورد استفاده قرار گرفته است. هنر مندان برجسته ای چون «میکل آنژ» و «لئوناردو داوینچی» در بسیاری از آثار خود از سنگ مرمر استفاده کرده اند. لذا یکی از بهترین کاربردهای سنگ مرمر استفاده از آن در تزئینات و مصنوعات سنگی، گلدانی و کلیه کارهای هنری است که کاربرد داخلی دارد.

هزینه فرآوری سنگ مرمر از معدن تا کارخانه همگی بسیار زیاد است. به علت خرد بودن اکثر معادن مرمر سنگ می بایست با ظرافت و حساسیت خاصی برداشت شود، لذا قیمت تمام شده آن جزو گرانترین سنگها است. در نتیجه معمولاً از این سنگ در متراژ کم ولی با حساسیت و ظرافت و در جای خوب استفاده می شود.

تقریبا ً اکثر خریداران، این سنگ را بصورت برّاق و صیقلی می پسندند که بسیار بجاست.

نویسنده : مهندس رضا صبوری

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.