• یکشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

سومین تولید کننده سنگ در صادرات سنگ رتبه ندارد

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰

نایب رییس خانه معدن گفت: امروز ایران با تولید حدود ۱۳ میلیون تن سنگ خام در عرصه جهانی رتبه سوم را دارد، اما در بخش صادرات آن رتبه ای ندارد. محمد رضا بهرامن اظهار داشت: سال گذشته کشورمان کمتر از هفت درصد سنگ تولید شده را صادر کرد که این رقم نسبت به توان تولیدی در این بخش قابل مقایسه نیست.

وی افزود: سال گذشته سهم صادرات معدن نسبت به مجموعه صادرات صنعت ومعدن از نظر وزنی به ۶۹ درصد رسید و از لحاظ ارزشی ۲/۳۹ درصد را به خود اختصاص داد. بهرامن خاطرنشان ساخت: بررسی عملکرد پنج سال بخش معدن نشانه رشد یک تا دو درصد دارد و این امر حاکی از تلاشهای ارزشمندی است که در این بخش صورت می گیرد.
وی تاکید کرد: سنگ تزئینی تولیدی ایران در مرحله نخست این قابلیت را دارد که ۳۰ درصد آن صادر شود و کیفیت همراه با تنوع رنگ از ویژگیهای مثال زدنی این بخش محسوب می شود.
بهرامن از ترکیه، چین، ایتالیا، برزیل و هند به عنوان رقبای ایران در بازار جهانی سنگ نام برد و چنانچه نسبت به حضور جدی در بازار سنگ دنیا برنامه ریزی نداشته باشیم، این مزیت را از دست خواهیم داد.
وی اضافه کرد: حدود پنج هزار کارخانه سنگبری در کشور فعال هستند که اکنون ۳۰۰ کارخانه آن از کیفیت خوبی برخوردارند و برای بقیه نیز چنانچه سرمایه گذاری لازم به منظور تجهیز آنها صورت گیرد، می توانند تولیدات مرغوبی به بازار عرضه کنند.
گزارشهای منتشر شده نشان می دهد ارزش صادرات تولیدات معدنی کشور طی ۱۲ ماهه سال گذشته به رقم شش میلیارد و ۹۷۹ میلیون دلار رسید. در عین حال بیشترین ارزش صادراتی تولیدات معدنی به سوخت‌های معدنی، روغن‌های معدنی و تولیدات حاصل از تقطیر آنها، مواد قیری و موم‌های معدنی مربوط می شود که ارزش آنها چهار میلیارد و ۹۰۶ میلیون دلار بود.
بهرامن اظهار امیدواری کرد: تولید کنندگان بخش معدن با تلاش برای کاهش قیمت تمام شده، زمینه مناسبی برای حضور در بازارهای جهانی فراهم سازند.
وی با بیان اینکه امروز بخش معدن با قانون مصوب مجلس شورای اسلامی از جایگاه حقوقی لازم برخوردار است، گفت: این بخش دارای راهبرد لازم برای دستیابی به اهداف پیش بینی شده در سند چشم انداز ۱۴۰۴ است

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.