• یکشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

صادرات سنگ ترئینی ایران

صادرات سنگ تزئینی ایران

با مروری بر وضعیت تجارت جهانی و منابع ارزی برای اهداف تویعه صادرات هر کشور بهبود سطح زندگی اشتغال و ارتقا سطح کیفیت لزوم حضور در بازارهای صادراتی را برای تمام کشورها حیاتی نموده است.

تنگ تر شدن رقابت‌های جهانی اتکا به مزیت‌های نسبی هر کشور را امری اجتناب ناپذیر کرده و سبد کالاهای صادراتی هر چه بزرگتر و متنوع باشد محصولات صادراتی آسیب پذیری کمتری خواهند داشت.

با توجه به جایگاه ویژه ذخایر معدنی سنگ ایران در جهان، میزان ذخایر شناخته شده در حدود ۷/۳ میلیارد تن است که ۳/۳ میلیارد تن آن بعنوان ذخیره قطعی و بقیه به عنوان ذخیره احتمالی تلقی میگردد. هم چنین ایران بخاطر تنوع در رنگ و گوناگونی در سنگ در رده ده کشور برتر تولید کننده سنگ خام قرار دارد اما متاسفانه همین کشور با این رتبه در تولید سنگ خام در سنگ های فرآوری شده ضعیف عمل می نماید و این امر موجب گردیده تا از بازارهای رقابت جهانی بدور بماند.

یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده در بازدهی اقتصادی سنگ های تزئینی، روش ها و تکنولوژی استخراج است که در ایران سطح تکنولوژی ها و بهره گیری از روش های روز دنیا نسبت به سایر کشورهای رقیب پایین تر است. برخی از پیمانکاران توجه چندانی به نحوه استخراج ندارند و تنها تاکید آنها بر روی کم کردن هزینه و افزایش تولیدات است در خالیکه بررسی ها نشان داده اند که اغلب مشکلات و خسارات در معادن سنگ به علت استفاده از تجهیزات فرسوده و بهره نگرفتن از پرسنل ماهر و متخصص می باشد همین دو مقوله هم خسارات جانی و هم خسارات مالی را ناشی می شود.

و اگر امکانات استخراجی مرغوب نباشد بیشترین بخش سنگ معدن به سنگ باطله تبدیل می شود و یا به علت وارد شدن فشارات و استرس های زیاد بر روی کپه سنگ، سنگ حاصله از نظر فیزیکی سست بوده و بخش اعظم آن در حین فرآوری به سنگ باطله تبدیل می شود. برای جلوگیری از اینگونه مسائل در سال ۱۳۶۶ شورای همانگی سنگ های تزئینی تغییر روش استخراج در معادن سنگ تزئینی را از انفجاری به روش های جدید در برنامه کار خود قرار دادند و در دومین سمپوزیوم معدنکاری در کرمان، بهره برداری از معادن جدید منوط به استفاده از روشهای استخراج بدون مواد ناریه کرد. (فهیمی فر- جمشید) هم چنین امروزه کارشناسان اقتصادی بر این اعتقاد هستند که برای تحکیم پایه های مطمئن در کشور، کاهش اتکا به درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت و رشد صادرات غیر نفتی از کارهای حیاتی و ضروری در این برهه زمان تاریخ کشور توجه به معادن سنگ تزئینی کشور است.

صادرات غیر نفتی از جهت تشویق تولید و بهبود کیفیت کالا حضور در بازارهای جهانی بدون احتساب درامدهای نفتی رفع دو گانگی‌های اقتصادی تشویق سرمایه گذاری و نیز گسترش صادرات تصمیم مثبت و موثری است.

درباره مشکلات تولید و صادرات سنگ‌های تزئینی به مواردی اشاره شده وآنچه توجه خاص به کیفیت سنگ است که عدم توجه به آن باعث لطمه زدن به سنگ‌های ساختمانی ایران و کاهش قیمت آن در بازار جهانی می‌گردد.

در راستای تحقق افزایش صادرات این بخش اتخاذ سیاست مناسب ارزی و گمرکی و حمایت وزارت محترم صنایع و معادن از تولید کنندگان در خرید تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز با تکنولنوژی مدرن جهت تولید با کیفیت بالا ایجاد تشکل‌های صادراتی منسجم و فعال جهت هماهنگی و جذب بازارهای جهانی و دستیابی به رونق اقتصادی بیشتر مورد نیاز است که با تقویت و تشکیل این گونه تشکل‌های تولیدی و صادراتی با مشارکت بهره برداران تولید کنندگان و بازرگانان بزرگ و حمایت وزارت صنایع و معادن می‌توانیم بستر مناسبی برای صادرات فراهم کنیم.

هر بخش می بایست در حوزه مسئولیت خود به منافع ملی در داد و ستد با کشورهای دیگر و مناسبات اقتصادی بیاندیشند تا انشاالله با تجمع نیروهای پراکنده‌ای که در بخش‌های مختلف داریم بتوانیم نقش مهم‌تر و بزرگ‌تری را در شکوفایی اقتصادی کشور داشته باشیم   امید است که در سال جاری صادرات این بخش را به خود اختصاص دهد.

پوریا نبی پور- راهنمای سنگ ایران

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.