• یکشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

ضرورت احیای معادن گرانیت زنجان

ضرورت احیای معادن گرانیت زنجان

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان گفت: بهره برداری، احیاء، راه‌اندازی و گسترش معادن گرانیت در استان زنجان ضروری است.

حجت نوری امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: صنعت سنگ ساختمانی گرانیت زنجان با کمبود کارخانه‌‌های فرآوری و نبود محل مصرف کافی در داخل استان مواجه است و به سبب نبود زیرساخت‌های کافی در استان، این سنگ‌ها بصورت لاشه و خام، از استان خارج و ارزش افزوده کمتری عاید معدنکاران می‌شود.

وی اظهار داشت: در حوزه معادن استان چهار هزار نفر مشغول به کار هستند که در این میان معادن گرانیت ۲۲۰ نفر را به صورت مستقیم و ۳۰۰ نفر را غیرمستقیم مشغول کار کرده است.

این مسئول ادامه داد: گرانیت با توجه به دوام زیاد، تنوع رنگ، جلا پذیری و بافت یکنواخت دارای مصارف زیادی در جداول خیابان، سنگفرش خیابان، پارک‌ها، طرح‌های هادی روستا و مصارف خاص (مجاورت با اسید) است.

وی تاکید کرد: عمر ۳۰ تا ۵۰ ساله، زیبایی و تنوع و استهلاک کمتر در سنگ گرانیت در کنار ذخیره بسیار زیاد گرانیت در استان زنجان و نزدیکی به شهر‌ها و هزینه حمل بسیار پایین  از معدن تا محل مصرف از اهمیت زیادی برخوردار است.

این مسئول با بیان اینکه ۴۷ معدن گرانیت از حدود ۲۰۰ معدن فعال استان زنجان فعال هستند، افزود: با وجود میلیون‌ها تن ذخیره سنگ‌های تزئینی، سهولت در استخراج، تنوع رنگ و کیفیت مطلوب از مزایای سرمایه‌گذاری دراین بخش است که می‌تواند اشتغال و تولید را در این منطقه بیش از پیش رونق دهد.

وی یادآور شد: برای استفاده از سنگ در احداث پیاده‌روها، به سنگ‌هایی با مقاومت بالا، درصد تخلخل و جذب آب پایین، مقاوم دربرابر یخبندان و مقاوم در برابر گازها و مواد شیمیایی نیازمندیم. با استفاده از گرانیت عمر جداول و معابر سنگی و مبلمان شهری چندین سال افزایش می‌یابد.

نوری با بیان اینکه دولت هر سال میلیاردها تومان برای سنگ فرش خیابان‌ها هزینه می‌کند، افزود: شهرداری‌ها علاوه بر کنار گذاشتن جداول بتنی هزینه‌های رنگ آمیزی سالانه را هم می‌توانند در مکان‌های دیگر مصرف کنند. مصالح مورد استفاده کنونی از مصالح سیمانی و آهکی بوده که دارای مقاومت کم درصد تخلخل بالا وجذب آب بالا  است.

۹۴/۰۶/۰۸

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.