• یکشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

فرآوری سنگهای قیمتی و توسعه صادرات غیر نفتی

فرآوری سنگهای قیمتی و توسعه صادرات غیر نفتی

قائم مقام اجرایی وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : فرآوری سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و توجه به اینگونه حرفه ها می تواند بستری مناسب برای توسعه صادرات غیر نفتی فراهم کند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران ( شاتا) ” محمد صادق مفتح” در بازدید از نمایشگاه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و زیور آلات وزارت صنعت ، معدن و تجارت افزود: تا به حال تمرکز ما بر روی صنایع بزرگ بوده است در حالی که صنایع کوچک که با سرمایه گذاری کمی می تواند راه بیفتد ، می تواند حجم بسیار زیادی اشتغال ایجاد کند. وی تصریح کرد : با توجه به اینکه مشکل اصلی کشور اشتغال است واز طرفی اینگونه حرفه ها نیزبه نیروی انسانی نیاز دارد و در خانه هم به راحتی قابل انجام است و روال خانه و خانواده هم به هم نمی خورد لزوم توجه بیش از پیش را می طلبد.

مفتح با اشاره به جلسه اخیر شورای عالی صادرات افزود : در این جلسه نیز بر لزوم توجه به صنایع دستی و صادرات اینگونه صنایع تاکید شد. معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت تصریح کرد : کشورما در این صنایع در حال عقب افتادن از کشورهای رقیب است در حالیکه به دلیل توجیه اقتصادی ، قطعا این صنایع به عنوان صنایع دستی و ظریف بازار خوبی هم دارد . در این نمایشگاه همچنین کارشناس سنگهای قیمتی وزارت صنعت ، معدن و تجارت صنعت فرآوری سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی را دومین صنعت پر درآمد دنیابرشمرد و هدف از برگزاری نمایشگاه را اطلاع رسانی از میزان اشتغال زایی این صنعت دانست. محمد شهسواری برگسترش و توسعه صنعت فرآوری سنگهای قیمتی ، آموزش تراش و فرآوری سنگهای قیمتی و توسعه و تمرکز بر اشتغال خانگی این صنعت تاکید کرد. به گفته وی ایران در بخشی از منطقه زمین شناسی است که به بهشت گوهر شناسان معروف است و انواع و اقسام سنگهای قیمتی به جز الماس در آن یافت می شود . وی گردش مالی این صنعت را در کشورمان ۳۵۰ میلیون دلار و در جهان ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد. شهسواری تصریح کرد: این صنعت چون بیشتر به صورت انفرادی انجام می گیرد متاسفانه آنچنان حمایتی نیز نمی شود. وی با بیان اینکه تاکنون درزندان قزل حصار ۷۰۰ نفر در این صنعت آموزش دیده اند تاکید کرد : از آنجا که این صنعت می تواند به راحتی کار آفرینی کند می توان تسهیلاتی ویژه در اختیار آموزش دیدگان دارای مدرک رسمی قرار داد. همچنین عضو هیات مدیره انجمن خیریه کارآفرینی ایرانیان نیز گفت: در صورت حمایت مسوولین و با وجود منابع سرشار معدنی در هر سال با اموزش حدود ۸ هزار نفر از معضل بیکاری کاسته می شود و به راحتی در توسعه صادرات نقش مهمی ایفا می کند.

محمد معماریان افزود : تاکنون این موسسه ۱۵۰۰ نفر را آموزش داده است و ۷۰۰ نفر نیز در این زمینه مشغول به کار شده اند. نمایشگاه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و زیور‌آلات به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا ( س)و به همت دفتر امور بانوان و خانواده وزارت صنعت ، معدن و تجارت از ۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت جاری در ساختمان مرکزی این وزارتخانه در حال برگزاری است.

۱۳۹۱/۲/۲۰

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.