• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

قطب سنگ کشور در انتظار پایانه سنگ

۲۱ فروردین ۱۳۹۱
استان لرستان با دارا بودن منابع غنی سنگ‌های‌ تزئینی و نما می‌تواند مستعد سرمایه‌گذاری در زمینه‌های فرآوری انواع سنگ‌های تزئینی و مواد کانی غیرفلزی و ساختمانی باشد. این استان با بیش از ۲۸ درصد تولیدات سنگ کشور و درصد تولیدات سنگ جهان و با داشتن ظرفیت‌های غنی معادن سنگ گچ، چینی، لاشه پالون، آهک، تالک، فروسیلیس و…، متأسفانه در راستای صادرات این ظرفیت‌های ناب با مشکلات فراوانی مواجه است.

به گزارش زمین کاو احداث پایانه‌های صادراتی سنگ در استان یکی از مصوبات دور دوم سفر هیأت ‌دولت به لرستان بوده که با وجود گذشت بیش از چندسال از این سفر، هنوز جنبه اجرایی پیدا نکرده است که متأسفانه بخش دولتی و خصوصی هرکدام بهره‌برداری از این پایانه‌های صادراتی را به گردن دیگری می‌اندازد.
علی کردی، مدیرعامل و رییس هیات مدیره تشکل تعاونی تولیدکنندگان و صادرکنندگان لرستان با بیان اینکه تاکنون در خصوص مصوبه پایانه سنگ در استان اقداماتی انجام نشده است، گفت: باید بسترها و سرمایه‌گذاری توسط دولت و بخش خصوصی در حوزه سنگ مهیا شود، یکی از مصوبات کارگروه توسعه صادرات، احداث پایانه صنعتی سنگ در لرستان است که قرار شد پایانه‌ای برای دورود و بروجرد در روستای کلنگانه سیلاخور بخش چالانچولان احداث شود.
وی با بیان اینکه گلنگانه جای مناسبی برای پایانه سنگ لرستان نبوده و توجیه اقتصادی طرح را پایین می‌آورد، اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی تولیدکنندگان و صادرکنندگان لرستان صادرات کالاست؛ چرا که قیمت کالا را بالا می‌برد.
مدیرعامل و رییس هیأت مدیره تشکل تعاونی تولیدکنندگان و صادرکنندگان لرستان با اشاره به اینکه باید پایانه سنگ در کنارشهرک‌های سنگ که درشمال استان و در شهرستان‌های بروجرد، دورود، ازنا و الیگودرز بوده احداث شود، متذکرشد: با انجام این مهم بابت ترانسفر کالا، هزینه‌ای را متقبل نمی‌شویم؛ همچنین این مهم توجیه فنی خواهد داشت و تولیدکنندگان سنگ بدون دغدغه و در کنار واحدهای تولیدی خود می‌توانند محصولات را صادر کنند.
علی کردی با تأکید براینکه تاکنون درخصوص مصوبه پایانه سنگ در استان اقداماتی انجام نشده، بیان کرد: باید در کنار ظرفیت سنگ استان، شهرک‌ها و نمایشگاه‌هایی ایجاد شود، نیاز است سخت افزارها و نرم افزارهای اختصاصی برای سنگ وجود داشته باشد.
مدیرعامل و رییس هیأت مدیره تشکل تعاونی تولیدکنندگان و صادرکنندگان لرستان بیان کرد:خرید و فروش سنگ از طریق خرید اینترنتی می‌تواند موجب افزایش رقابت بین تولیدکنندگان، بهبود تولید و بالارفتن کیفیت محصول شود.
وی با بیان اینکه در خط تولید سنگ باید نوآوری و ابتکار به کار گرفته شود، متذکرشد: از طریق نصب دوربین‌ها در واحدهای سنگبری می‌توان به سرمایه‌داران خارجی اجازه دهیم تولیدات واحدها را از طریق این دوربین‌ها رصد کنند.
وی با بیان اینکه متأسفانه در کل تولیدسنگ استان ۳۰ تا ۳۳ درصد پرت داریم، اضافه کرد: علت پرت تولید سنگ در استان این است که استحصال و برداشت از معادن با استفاده ازتکنولوژی و تجهیزات روز دنیا انجام نمی‌شود.
وی بر آموزش منابع انسانی در این صنعت تأکید کرد و گفت: باید بسترها و سرمایه‌گذاری توسط دولت و بخش خصوصی در حوزه سنگ مهیا شود.
کردی با بیان اینکه با۲۵ درصد افزایش قیمت حمل و نقل مواجه شده‌ایم، گفت: در حوزه حمل و نقل در همه بخش‌ها با مشکل مواجه هستیم و شاهد افزایش قیمت در این حوزه‌ایم؛ علی‌رغم اینکه گفته شده قیمت حمل و نقل افزایش نخواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد:بزرگترین مشکل واحدهای سنگبری افزایش قیمت انرژی است؛ درحالی که هنوز قیمت سنگ قیمت قبل از تصویب هدفمندسازی یارانه‌هاست و در مجموع قیمت تمام شده برای این محصول افزایش یافته است.
دبیر کانون سنگ ایران نیز با بیان اینکه خروج سنگ به صورت خام فروشی، بازسازی واحدهای سنگبری، نبود سرمایه در گردش و… از جمله مشکلات حوزه سنگ در استان است، گفت: قرار بوده دولت به منظور جذب بخش خصوصی ۱۰ درصد کل هزینه‌ها را به صورت بلاعوض پرداخت کند که تاکنون در این راستا سرمایه‌گذاری نکرده است.
خداداد غیاثوند افزود: پایانه سنگ یک ضرورت انکارناپذیر است برای صنعتی که همه چیز دارد بجز صادرات.
وی با بیان اینکه درکارگروه توسعه صادرات قبل از سفر دوم ریاست جمهوری به لرستان احداث پایانه سنگ تصویب و به دنبال آن نیز در سفر دوم و سوم این مهم مجددا در جلسه هیأت دولت مطرح شد، اظهار کرد: متأسفانه تاکنون برای ایجاد پایانه سنگ در استان اقدامات قابل قبولی انجام نشده است.
دبیر کانون سنگ ایران بیان کرد: در شهرستان‌های دورود و خرم‌آباد مناطقی برای احداث پایانه‌های سنگ در نظر گرفته شده بود، اما با توجه به اینکه این اراضی جزو اراضی ملی محسوب و معارض دارد وهمچنین قیمت تمام شده برای خاکبرداری آن بسیار زیاد است این موضوع توجیه اقتصادی ندارد.
غیاثوند با تأکید بر اینکه با توجه به هزینه‌های بالای احداث این پایانه‌ها و توجیه پایین آنها موجب می‌شود که مجریان بخش خصوصی تمایلی به سرمایه‌گذاری نداشته باشند، ادامه داد: قرار بوده دولت به منظور جذب بخش خصوصی ۱۰ درصد کل هزینه‌ها را به صورت بلاعوض پرداخت کند که تاکنون در این راستا سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است.
دبیر کانون سنگ ایران با تأکید براینکه می‌توان برای حل این مهم ظرفیت‌های خالی در شهرک‌های صنعتی شهرستان دورود به شرط تملیک به تولیدکنندگان سنگ داده شود، اظهار کرد: هنوز این مشکلات مرتفع نشده و اگر مسائل این صنعت حل نشود علی‌رغم همه ظرفیت‌هایی که در این صنعت داریم با مشکل مواجه خواهیم بود.
نائب رییس کانون سنگ ایران با تأکید براینکه بیشترین سنگهایی که در استان تولید می‌شود گوهره، چینی و گرانیت است، اضافه کرد: در حال حاضر ۵۰۰ واحد سنگ بری با تولید ۱۵ میلیون مترمربع سنگ در سال در استان فعالیت دارند که سالانه ۳ میلیون تن نیز از معادن استان استخراج خواهد شد.
غیاثوند با اشاره به اینکه در صادرات و حمل فروش درحوزه بازرگانی با مشکل مواجه هستیم، متذکرشد: خروج سنگ به صورت خام فروشی، بازسازی واحدهای سنگبری، نبود سرمایه در گردش و… از جمله مشکلات حوزه سنگ در استان است.
دبیر کانون سنگ ایران متذکر شد: کشورهای آسیای میانه، عراق، اروپا، ترکیه، کشورهای حوزه خلیج‌فارس و آمریکای جنوبی کشورهای هدف جهت صادرات سنگ استان است.
وی با بیان اینکه تحریم‌های غرب را تهدید نمی‌دانیم بلکه فرصتی برای حجم توسعه صادرات سنگ استان خواهد بود، یادآورشد: با توجه به اینکه تحریم‌ها در حوزه ارز موجب افزایش قیمت این مهم شده ما می‌توانیم از این مزیت در حوزه سنگ استفاده و حجم صادرات را افزایش دهیم.
غیاثوند گفت: حجم صادرات در حوزه سنگ طی ماه‌های اخیر نسبت به ماه‌های گذشته چندین برابر شده، اما در این راستا نسبت به سال‌های قبل با کاهش مواجه بودیم.
مسوول پژوهشکده سنگ در دانشگاه لرستان نیز با بیان اینکه پژوهشکده سنگ در زمینه های اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی نقش بسزایی دارد،گفت :با ایجاد این پژوهشکده می توان در زمینه های اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی نقش مثبتی ایجاد کنیم.
زارعی افزود: به دلیل نقش معادن سنگ لرستان در اقتصاد کشور به نظر می رسد با توجه به سهم ۱۴ درصد این استان از نظر اقتصادی، با ایجاد پژوهشکده سنگ درجهت شکوفایی این صنعت واشتغالزایی متعاقب آن می توانیم کارساز باشیم.
وی با بیان اینکه امسال درخواست تاسیس پژوهشکده سنگ به وزارت علوم اعلام شد که موفق به اخذ مجوز تاسیس شدیم بیان کرد: با ایجاد این پژوهشکده می توان درزمینه های اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی نقش مثبتی ایجاد کنیم.
مدیر گروه زمین شناسی ومسئول پژوهشکده سنگ در دانشگاه لرستان تعلیم و ترویج روشهای صحیح بهره برداری از معادن، جهت جلوگیری از ضایعات سنگی را از دیگر فواید راه اندازی این پژوهشکده دانست و افزود: با راه اندازی این پژوهشکده از دانشجویان زمین شناسی ومعدن در زمینه کارهای پژوهشی استفاده مطلوب خواهد شد.
زارعی گفت:به طور بالقوه این استان دارای استعدادهای بسیار زیادی در زمینه های مختلف معدنی است که وظیفه ماست در جهت شناسایی، معرفی وشکوفایی هرچه بیشتر آن بکوشیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز با بیان اینکه درحوزه پایانه های صادراتی سنگ دولت به تعهدات خود عمل کرده است،گفت: در مصوبات سفردولت، تعهداتی را دولت و تعهداتی را بخش خصوصی داشته است.
حجت الله بیرانوند با بیان اینکه تعهدات دولت درحوزه پایانه های صادراتی سنگ صدور مجوز وکمک ۱۰ در صد بلاعوض بوده که در بحث صدور مجوز انجام شده، تصریح کرد: در تعهد اول دولت برای دو تشکل مجوز صادر شده یکی تشکل همگن سنگ و دیگری کارآفرینان بوده که مجوز از سازمان توسعه تجارت اخذ شده است.
بیرانوند با بیان اینکه برای این دو تشکل از محل منابع ملی زمین اختصاص داده شده است و کمک ۱۰درصدبلاعوض باید متناسب با پیشرفت پرداخت شود خاطرنشان کرد: باید بخش خصوصی شروع کند و متناسب با هزینه های که بخش خصوصی صرف می کند۱۰ در صد آن را دولت کمک خواهد کرد.
رئیس سازمان صنعت ،معدن وتجارت لرستان اذعان کرد: انتظار ما ازبخش خصوصی است که پای کار آید و دولت نیز متناسب با پیشرفت کمک کند.
حجت اله بیرانوند با بیان اینکه پایانه های صادراتی سنگ دو هدف را دنبال می کند، اضافه کرد: متمرکز کردن صادرات سنگ یکی از اهداف این پایانه ها بوده که در حال حاضر صادرات سنگ به صورت متفرقه انجام می شود.
وی بیان کرد: این متفرقه بودن قطعا بخشی از درآمدهای استان را کاهش خواهد داد و پایانه های صادراتی سنگ سیستم را در حوزه صادرات متمرکز خواهد کرد وقطعا قدرت بیشتری خواهد داشت و یک فرصت برای افزایش وارزش افزوده درآمدها محسوب می شود.
رئیس سازمان صنعت ،معدن وتجارت لرستان با اشاره به دومین هدف از پایانه های صادراتی سنگ گفت: صادرات استان تحت یک برند صادر می شود و از برندهای متفاوت که قطعا به استمرار صادرات لطمه می زند ، جلوگیری می کند.
در این خصوص معاون برنامه ریزی استانداری لرستان نیز با بیان اینکه ایجاد پایانه های صادراتی سنگ در استان امری ضروری است،گفت:در حال حاضرتولیدات سنگ لرستان ۲۲ درصد تولیدات کشور و ۳ درصد تولیدات جهانی است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.