• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

نسبت ناچیز صادرات به استخراج سنگ

نسبت ناچیز صادرات به استخراج سنگ

محلات- رئیس ستاد سنگ کشور گفت: ایران یکی از سه کشور برتر تولیدکننده سنگ تزئینی خام در جهان است ولی سهم صادراتی این بخش در مقایسه با میزان استخراج آن بسیار ناچیز است.

محسن گلیجانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ایران یکی از سه کشور برتر تولیدکننده سنگ تزئینی خام در جهان است ولی سهم صادراتی این بخش در مقایسه با استخراج آن بسیار ناچیز است و نوسازی و بازسازی واحدهای سنگبری کشور نقش به سزا و موثری در رشد صادرات سنگ با ارزش افزوده بالا خواهد داشت .

گلیجانی اظهار داشت: سنگ فرآوری شده ایران به دلایل نظام اقتصادی، مالی و بانکی موجود بسیار گرانتر از کشورهای دیگر عرضه می شود و به همین دلیل تولیدات ما به لحاظ قیمت توان رقابت با سنگ های وارداتی از چین و هند را ندارد .

رئیس ستاد سنگ کشور اضافه کرد: در بازار امروز قیمت هرمتر مربع سنگ تراورتن از حدود ۳۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان ارائه می شود، درحالی که تراورتن چین با ۳۰ درصد قیمت مذکور در بازارهای جهانی عرضه می شود.

وی تاکید کرد: ما باید به سمتی پیش برویم که بالاترین بهره وری را از سنگ های موجود داشته باشیم و بتوانیم سنگ فرآوری شده را با قیمتی پایین تر از کشورهای دیگر در بازار های جهانی عرضه کنیم و برای تحقق این امر لازم است همه دستگاه های اقتصادی کمک کنند.

رئیس ستاد سنگ کشور گفت: نمایشگاه بین المللی سنگ محلات و نیم ور می تواند با همکاری دانشگاه های صنعتی کشور و استفاده از ظرفیت های علمی موجود در مراکز علمی، بسترهای لازم برای استفاده بهینه از ضایعات سنگ را فراهم کند و در این زمینه پیشرو باشد.

لزوم توجه به فراوری ضایعات سنگ

محسن گلیجانی اظهار داشت: کشور ایران دارای معادن غنی و بسیار ارزشمندی است که باید با برنامه ریزی درست بهترین استفاده را از سنگ این معادن به عمل آورد و با استفاده از تکنولوژی روز ضایعات این صنعت را به حداقل رساند.

وی افزود: تقویت فعالیت های مربوط به بخش فرآوری ضایعات از جمله اولویت های وزرات صنایع و معادن است و به همین دلیل باید حضور شرکت هایی که در زمینه فرآوری ضایعات سنگ فعالیت می کنند، در نمایشگاه های سنگ افزایش یابد.

گلیجانی با اشاره به ظرفیت بالای محلات و نیم ور در بحث معادن و سنگ خام افزود: تاکنون نمایشگاه بین المللی سنگ محلات و نیم ور در بخش نمایش سنگ کوپ به خوبی برگزار شده و لازم است در بخش های دیگر از جمله نمایش ماشین آلات و تجهیزات نیز تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: حضور بازرگانان و تجار خارجی در این نمایشگاه می تواند بسترهای لازم را برای ایجاد روابط تجاری و رشد صادرات به همراه داشته باشد.

رئیس ستاد سنگ کشور ادامه داد: امروز اطلاعات و دانش فنی به عنوان یک سرمایه گرانقدر در دنیا مطرح است و به هر میزان که بسترهای لازم برای حضور شرکت های خارجی مهیا شود، فضای لازم برای تبادل اطلاعات موثرتر فراهم می شود.

گلیجانی با اشاره به صحبت های مقام معظم رهبری درباره صنعت سنگ تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت راهبردی مشخص را برای این صنعت تعریف کرده است که تمامی تصمیمات کلان در این حوزه توسط شورای راهبردی سنگ تعریف می شود و متعاقب دستورات رهبری است.

گفتنی است هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ ساختمانی محلات و نیم ور، ۱۹ تا ۲۲ مهرماه سال جاری در محل سایت نمایشگاه سنگ واقع در شهر نیم ور برگزار می شود.

۲۴ شهریور ۱۳۹۴

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.