• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

واردکنندگان سنگ نامرئی اند

واردكنندگان سنگ نامرئی اند

مسئول کانون سنگ ایران گفت:یکی از مهمترین مشکلات صنعت سنگ کشور، وجود واردکنندگانی است که گویا نامرئی اند و معلوم نیست چگونه و از کجا به واردات سنگ می پردازند. به گزارش ایرنا،’حسین امیریوسفی’روز شنبه در نشست بررسی مشکلات صنعت سنگ کشور در اصفهان افزود: برغم این که رییس جمهوری در نامه ای واردات سنگ به ایران را ممنوع و مقابله با آن را تکلیف کرده است اما همچنان شاهد ورود بی رویه محصولات خارجی به کشور هستیم. وی اضافه کرد: این مساله، تولیدکنندگان داخلی را با مشکلات زیادی روبرو کرده است. به گفته وی، مراحل تولید سنگ در ایران به شکل سنتی انجام می شود، در صورتی که اگر به جای واردات محصول، ورود ماشین آلات به کشور تسهیل شود، می توان این صنعت را به روز کرد و میزان صادرات آن را افزایش داد.

امیریوسفی تاکید کرد: به روز نبودن فناوری ماشین آلات و غیرعلمی بودن روش های تولید، فرآیند فرآوری سنگ را نیز بسیار ضعیف کرده است. وی با اعلام این که عدم پرداخت۳۰ درصد حق بخش صنعت پس از هدفمندسازی یارانه ها امکان نوسازی خطوط تولید را از این واحدها گرفته است، افزود: بدلیل عدم برخورداری از فناوریهای جدید، پیشرفت کشور در این زمینه نیز همگی کپی و تقلید بوده است. مسئول کانون سنگ ایران به اشتغال پنج هزار نیروی کار در این صنعت اشاره کرد و افزود: واحدهای تولیدی کشور بالاترین قدرت کارآفرینی را دارند اما اقبال مصرف کننده ایرانی به محصولات چینی بیشتر است. وی افزود:هزینه ی تولید سنگ در ایران از سایر کشورها بالاتر است و این امر قیمت تمام شده محصول را افزایش داده و توان رقابت آنها را سلب کرده است. امیریوسفی خاطرنشان کرد: از هر یکهزار کیلو گرم سنگ وارد شده به خطوط تولید کارخانجات،۵۰۰ کیلوی آن به ضایعات تبدیل می شود در صورتی که کشورهای پیشرفته بدلیل برخورداری از مهندسی فرآوری، این ضایعات را به کمترین میزان ممکن می رسانند. به گفته وی، در ایران بحث به کار گرفتن مهندسین فرآوری، تازه در ابتدای راه است. این فعال صنعت سنگ اظهار داشت: از هفت سال پیش تاکنون تلاشهایی در راستای علمی کردن روشهای تولید انجام شده است. وی یکی ازمشکلات اساسی این صنعت را نبود نیروی متخصص دانست و گفت: در این زمینه دانشگاه وزارت صنایع و معادن برای پذیرش دانشجوی این رشته از اصفهان و همچنین مذاکره با سازمان فنی، حرفه ای برای ایجاد پودمان های این رشته قول مساعد داده اند که تاکنون نتیجه بخش نبوده است.

به گفته وی،در بخش نصب سنگ، صدها روش وجود دارد که در صورت انجام آن توسط نیروی متخصص، اطمینان خاطری بیشتری برای مصرف کننده ایجاد می شود و در نتیجه گرایش مردم به استفاده از سنگ و خرید کالای داخلی بیشتر می شود. مسئول کانون سنگ ایران افزود: در صورت نصب صحیح سنگ در یک بنا، می توان سالها از آن استفاده و بعد از مدتها نیز آن را جا به جا کرد و به جای دیگری انتقال داد و نیاز به صرف هزینه های مجدد را هم برطرف ساخت.

۱۳۹۱/۲/۳

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.