• شنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۶

88739524 فکس سنگ آرتا 88742743 , 88742741 تلفن سنگ آرتا

[email protected] ایمیل سنگ آرتا

Arta-stones_englishArta-stones_russiaArta-stones_iran

کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت صنعت سنگ فعال است

۱۱ مهر ۱۳۹۰
رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ با بیان اینکه کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت صنعت سنگ فعال است،گفت: نوسان نرخ ارز به نفع هیچکس نیست و در مقابل، تثبیت نرخ ارز می‌تواند زمینه‌ای را برای سیاستگذاری‌های جدید در بخش صنعت ایجاد کند.

اکبر زنگنه اظهار داشت: بیشتر واحدهای سنگبری بزرگ کشور زیر مجموعه انجمن سنگ هستند که از هر کدام پرسیده‌ایم، عنوان کرده‌اند که تسهیلاتی دریافت نکرده‌اند.

وی ادامه داد: معمولاً در کشور زمانی که هزینه تولید واحدی افزایش می‌یابد سیاست جبرانی برای حل آن تعیین نمی‌شود و این مسئله باعث بالا رفتن قیمت تمام شده تولید سنگ در داخل شده است.

وی افزود: در چنین شرایطی اگر کالایی در بازار امکان افزایش قیمت داشته باشد، تولیدش می‌تواند ادامه داشته باشد.

به گفته زنگنه، در صنعت سنگ در بخش صادرات با مشکلات زیادی روبرو هستیم و حتی با قیمت‌های قبلی نیز قادر به رقابت با تولید کنندگان خارجی نیستیم.

وی تصریح کرد: در داخل کشور نیز به دلیل بالا بودن میزان تولید و پایین بودن میزان تقاضا امکان افزایش قیمت وجود ندارد به همین دلیل واحدها باید هزینه اضافی تحمیل شده را تقبل کنند و امکان جبران نیز نداشته باشند که این موضوع حاشیه سود آنها را کاهش می‌دهد و در مواردی نیز کارخانه‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شوند.

رئیس انجمن سنگ با بیان اینکه انرژی سهم زیادی در قیمت تمام شده صنعت سنگ ندارد، گفت: افزایش ۳۰ درصدی هزینه حمل و نقل و قیمت سنگ خام طی ۱۰ ماه پس از هدفمندی یارانه‌ها مشکلاتی را برای فعالان صنعت سنگ ایجاد کرده است.

* تثبیت نرخ ارز، زمینه‌ای برای سیاستگذاری‌ جدید در بخش صنعت

رئیس انجمن سنگ با اشاره به نوسان زیاد نرخ ارز در کشور گفت: افزایش نرخ ارز باعث شده واحدهایی که در بخش صادرات فعال هستند تا حدی افزایش هزینه تولید خود را جبران کنند اما با توجه به مشکلاتی که در بازارهای صادراتی وجود دارد در حال حاضر بسیاری از بازارها را از دست داده‌ایم و نمی‌توانیم به سرعت آنها را بدست آوریم.

به گفته وی، نوسان نرخ ارز به نفع هیچکس نیست و در مقابل، تثبیت نرخ ارز می‌تواند زمینه‌ای را برای سیاستگذاری‌های جدید در بخش صنعت ایجاد کند.

وی تأکید کرد: اینکه صنعتگران مطمئن باشند طی یکسال آینده نوسان کمی در نرخ ارز اتفاق بیفتد کمک می‌کند تا از بازارهای جدید برخوردار شوند ولی وقتی نرخ ارز دارای نوسان است با افزایش هزینه بیش از نرخ ارز مواجه می‌شوند.

وی تصریح کرد: برخی تجهیزات صنعت سنگ وارداتی است و به همین دلیل اگر قیمت دلار تثبیت شود وارد کننده می‌تواند بدون ضرر نسبت به واردات آن اقدام کند ولی وقتی نرخ ارز نوسان داشته باشد وارد کننده از ترس اینکه قیمت دلار افزایش یابد، محصول وارداتی را با قیمت بالاتری و با نرخ دلار گرانتر عرضه می‌کند.

زنگنه ادامه داد: با توجه به اینکه وارد کنندگان معمولا تجهیزات وارداتی را به صورت مدت‌دار به خریداران عرضه می‌کنند، سعی می‌کنند برای جلوگیری از ضرر مالی قیمت بالاتری را در مورد ارز پیش‌بینی کنند که همین مسئله باعث فروش تجهیزات با قیمت گران می‌شود.

وی بر لزوم محدود بودن دامنه نوسان نرخ ارز تأکید کرد.

* کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت صنعت سنگ فعال است

رئیس انجمن سنگ در ادامه گفت: طی یکسال اخیر ساخت و ساز در کشور رونق گرفته و همین مسئله باعث شده تا فروش واحدهای تولید کننده سنگ در شرایط نسبتا مناسبی نسبت به دوران رکود قبلی قرار گیرد.

وی افزود: به همین دلیل واحدها پس از هدفمندی یارانه‌ها توانسته‌اند به تولید خود ادامه دهند اما با این حال کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت واحدهای سنگبری کشور فعال است.

وی کمبود سرمایه‌ در گردش واحدها را از جمله مشکلات صنعت سنگ عنوان کرد و گفت: در حال حاضر فروش اعتباری با چک‌های مدت‌دار حتی دو ساله صورت می‌گیرد و در همین شرایط

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

شما باید وارد شوید logged in تا دیدگاهتان را ثبت کنید.