• جمعه, 19 آذر , 1395

88742743 ,  88742741  تلفن سنگ آرتا

88739524  فکس سنگ آرتا

[email protected]  ایمیل سنگ آرتا

ایران سومین استخراج كننده سنگهای معدنی

20 اردیبهشت 1390

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن گفت: ایران در استخراج سنگ های معدنی، رتبه سوم جهان را داراست.

وجیه الله جعفری در مراسم گشایش هفتمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته اصفهان، افزود: ایران پنجهزار و 700 معدن دارد كه از این تعداد بیش از 4600 معدن فعال است و از این تعداد یكهزار و 400 معدن را معادن سنگ تشكیل می دهد و سالانه 285 میلیون تن سنگ از این معادن استخراج می شود.
وی میزان ذخایر معادن كشور را چهار میلیارد تن ذكر و اضافه كرد: از این میزان 3/2 میلیارد تن آن قطعی است كه هفت درصد آن را ذخایر سنگ تشكیل می دهد.
وی با تاكید بر این نكته كه در سال های اخیر میزان بهره وری در بخش اكتشاف و استخراج معادن افزایش یافته است، متذكر شد: گرچه وضعیت بهره برداری از معادن نسبت به گذشته بهبود یافته اما نیازمند ارتقاء بیشتر در این بخش برای رسیدن به سطح مطلوب می باشیم.
جعفری، با تاكید بر نوسازی وبازسازی صنایع فعال در زمینه فراوری سنگ های معدنی اظهار داشت: بخش قابل توجهی از صنایع فعال در این بخش نیازمند بازسازی و نوسازی است اما فقط 200 واحد برای استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی دولت برای بازسازی و نوسازی ثبت نام كرده اند كه انتظار می رفت با توجه به اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها اقبال بیشتری در زمینه نوسازی و اصلاح ساختار این صنایع صورت گیرد.
وی با بیان اینكه از شش هزار واحد صنعتی فعال در زمینه صنعت سنگ در كشور فقط 250 واحد از فناوریهای روز بهره می برند، افزود: معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن، بر تعامل بیشتر بخش دولتی و بخش خصوصی برای تبدیل شدن سنگ به محصولی صادراتی تاكید دارد.
وی گفت: این مهم نیازمند ایجاد كنسرسیوم های تخصصی و ایجاد انجمن هایی برای ساماندهی به صادرات است و این در حالی است كه هنوز خوشه های صنعتی و صادراتی در كشور عملیاتی نشده است.
هفتمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته اصفهان، روز دوشنبه با حضور معاون وزیر صنایع و معدن گشایش یافت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید