• جمعه, 19 آذر , 1395

88742743 ,  88742741  تلفن سنگ آرتا

88739524  فکس سنگ آرتا

[email protected]  ایمیل سنگ آرتا

سرمایه گذاری چین در صنعت سنگ

سرمایه گذاری چین در صنعت سنگ

 رئیس انجمن سنگ ایران از سفر هیات 14 نفره متشکل از بزرگترین خریداران سنگ چین به ایران خبرداد و گفت: این هیات در 17 خرداد به تهران می آید و برنامه این است که برای سرمایه‌گذاری در ایران اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالقاسم شفیعی صبح امروز در یک نشست خبری گفت: ایران به لحاظ ذخایر سنگ، مقام چهارم دنیا را به خود اختصاص داده است و بر همین اساس، هم اکنون 4 میلیارد تن از 70 میلیارد تن ذخایر معدنی سنگ تزئینی دنیا در ایران قرار دارد؛ این در حالی است که در سال 68 حدود 330 معدن سنگ تزئینی در کشور شناخته شده بود که در آن زمان، 1200 واحد سنگ‌بری در کشور فعال بودند.

رئیس انجمن سنگ با بیان اینکه در حال حاضر 6600 کارخانه سنگ‌بری در کشور فعال است، افزود: هم اکنون 600 کارخانه سنگ‌بری با ماشین‌آلات ایتالیایی در کشور وجود دارد، ضمن اینکه در حوزه سنگ‌های فرآوری شده فعالیت زیادی انجام نشده و حجم زیادی از سنگ‌ استخراجی از معادن به صورت نیمه‌فرآوری شده، صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: در سال 91 حدود 66 میلیون دلار سنگ فرآوری شده از کشور صادر شده که 170 میلیون دلار نیز صادرات سنگ نیمه‌فرآوری شده وجود داشته است، این در حالی است که در همین سال، حدود 16 میلیون و 100 هزار تن تولید سنگ تزئینی بوده است که 600 هزار تن آن صادر شد و سهم کشور چین از خرید این سنگ 520 هزار تن بود.

به گفته شفیعی، از حجم صادرات در سال 91 ، کمتر از 20 درصد به سنگ‌های فرآوری شده اختصاص داشت و بقیه به سنگ‌های نیمه‌فرآوری شده تعلق داشته است.

وی از سفر هیات 14 نفره متشکل از بزرگترین خریداران سنگ چین به ایران خبرداد و گفت: این هیات در 17 خرداد به تهران می آید و برنامه ما این است که این هیأت چینی برای سرمایه‌گذاری در ایران اقدام کنند. این در حالی است، در دنیا تنها 15 کشور صادرات سنگ دارند که می‌توان به ترکیه، ایران، هند، چین، مالزی، ایتالیا، اسپانیا، مصر، کره جنوبی، مکزیک، کانادا و برزیل اشاره کرد.

شفیعی گفت: هزینه حمل و حقوق گمرکی هر تن سنگ صادراتی ایران به چین حدود 100 دلار است و حدود 100 تا 150 دلار نیز برای عرضه سنگ فرآوری شده در منطقه هزینه می‌کنند و  با توجه به اینکه قیمت انرژی در ایران یک چهارم قیمت انرژی در چین است و با توجه به هزینه‌های حمل ‌و نقل و گمرکی، از سرمایه‌گذاران چینی خواستیم تا برای سرمایه‌گذاری در ایران اقدام کنند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر 483 معدن سنگ تزئینی در ترکیه فعال است که 5 میلیارد دلار صادرات دارند، در حالی که تعداد پروانه صادر شده برای معادن ایران از 1700 فقره عبور کرده ولی 1400 فقره فعال است که 200 میلیون دلار صادرات دارند. این در حالی است که قصد داریم طی 5 سال آینده صادرات سنگ را به 2 میلیارد دلار برسانیم که 50 درصد آن به سنگ‌های فرآوری شده و 50 درصد نیز به سنگهای نیمه‌فرآوری شده اختصاص داشته باشد.

شفیعی افزود: در حال حاضر تنها 5 درصد سنگ تولیدی کشور صادر می‌شود و بقیه آن در کشور استفاده می‌شود.

در ادامه، مالک رحمتی نایب رئیس انجمن سنگ نیز در این نشست از برگزاری ششمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌های تزئینی، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات مربوطه از 27 تا 30 خرداد در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران خبر داد و گفت: برای دعوت از شرکت‌هایی از چین، روسیه، ایتالیا، آلمان، عراق، هند، قزاقستان، ارمنستان، امارات و عمان نامه‌نگاری شده تا در نمایشگاه حضور داشته باشند. ضمن اینکه در این نمایشگاه 6 استان با پاویون‌های اختصاصی حضور دارند و نشست‌های تخصصی و همایش‌های مرتبط در بخش‌های اکتشاف، استخراج، فرآوری و فروش و صادرات برگزار خواهد شد.

۴ خرداد ۱۳۹۳

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید