• جمعه, 19 آذر , 1395

88742743 ,  88742741  تلفن سنگ آرتا

88739524  فکس سنگ آرتا

[email protected]  ایمیل سنگ آرتا

سومین تولید كننده سنگ در صادرات سنگ رتبه ندارد

12 اردیبهشت 1390

نایب رییس خانه معدن گفت: امروز ایران با تولید حدود 13 میلیون تن سنگ خام در عرصه جهانی رتبه سوم را دارد، اما در بخش صادرات آن رتبه ای ندارد. محمد رضا بهرامن اظهار داشت: سال گذشته كشورمان كمتر از هفت درصد سنگ تولید شده را صادر كرد كه این رقم نسبت به توان تولیدی در این بخش قابل مقایسه نیست.

وی افزود: سال گذشته سهم صادرات معدن نسبت به مجموعه صادرات صنعت ومعدن از نظر وزنی به 69 درصد رسید و از لحاظ ارزشی 2/39 درصد را به خود اختصاص داد. بهرامن خاطرنشان ساخت: بررسی عملكرد پنج سال بخش معدن نشانه رشد یك تا دو درصد دارد و این امر حاكی از تلاشهای ارزشمندی است كه در این بخش صورت می گیرد.
وی تاكید كرد: سنگ تزئینی تولیدی ایران در مرحله نخست این قابلیت را دارد كه 30 درصد آن صادر شود و كیفیت همراه با تنوع رنگ از ویژگیهای مثال زدنی این بخش محسوب می شود.
بهرامن از تركیه، چین، ایتالیا، برزیل و هند به عنوان رقبای ایران در بازار جهانی سنگ نام برد و چنانچه نسبت به حضور جدی در بازار سنگ دنیا برنامه ریزی نداشته باشیم، این مزیت را از دست خواهیم داد.
وی اضافه كرد: حدود پنج هزار كارخانه سنگبری در كشور فعال هستند كه اكنون 300 كارخانه آن از كیفیت خوبی برخوردارند و برای بقیه نیز چنانچه سرمایه گذاری لازم به منظور تجهیز آنها صورت گیرد، می توانند تولیدات مرغوبی به بازار عرضه كنند.
گزارشهای منتشر شده نشان می دهد ارزش صادرات تولیدات معدنی كشور طی 12 ماهه سال گذشته به رقم شش میلیارد و 979 میلیون دلار رسید. در عین حال بیشترین ارزش صادراتی تولیدات معدنی به سوخت‌های معدنی، روغن‌های معدنی و تولیدات حاصل از تقطیر آنها، مواد قیری و موم‌های معدنی مربوط می شود كه ارزش آنها چهار میلیارد و 906 میلیون دلار بود.
بهرامن اظهار امیدواری كرد: تولید كنندگان بخش معدن با تلاش برای كاهش قیمت تمام شده، زمینه مناسبی برای حضور در بازارهای جهانی فراهم سازند.
وی با بیان اینكه امروز بخش معدن با قانون مصوب مجلس شورای اسلامی از جایگاه حقوقی لازم برخوردار است، گفت: این بخش دارای راهبرد لازم برای دستیابی به اهداف پیش بینی شده در سند چشم انداز 1404 است

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید