• شنبه, 13 آذر , 1395

88742743 ,  88742741  تلفن سنگ آرتا

88739524  فکس سنگ آرتا

[email protected]  ایمیل سنگ آرتا

صادرات سنگ

صادرات سنگ

صنعت سنگ ایران در 10 ماهه اول سال 91 محصولات تولیدی خود را به بیش از 60 كشور جهان صادر كرد.

به گزارش بنانیوز در حالی كه كشورهای غربی طی چند هفته اخیر تحریمهای خود را علیه ایران با هدف محدودسازی روابط اقتصادی كشورمان با سایر كشورها تشدید كرده‌اند، آمار نشان می‌دهد كه صنعت سنگ ایران طی 10 ماهه سال 1390 انواع محصولات تولیدی خود را به بیش از 60 كشور جهان صادر كرده است.

براین اساس در 10 ماهه سال جاری ارزش صادرات انواع محصولات صنعت سنگ ایران شامل انواع سنگهای مرمر و تراورتن كار نشده، سنگهای تراش و ساختمان، خارا و رخام به حدود 120 میلیون دلار رسید.

امسال بلاروس، مقدونیه، پاناما، چین، ژاپن، گرجستان، آذربایجان، آفریقای جنوبی، آلمان، اتریش، ارمنستان، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، اكوادور، الجزایر، امارات، انگلستان، اندونزی، اوكراین، ایتالیا، برزیل، بلژیك، بلغارستان، بنگلادش، تاجیكستان، تایلند، تایوان، تركمنستان، تركیه، سوریه، كره جنوبی، جیبوتی، رومانی، سریلانكا، سنگاپور، سوئد، سوئیس، عراق، ارمنستان، عمان، عربستان، روسیه، فرانسه، فیلیپین، قبرس، قرقیزستان، قزاقستان، قطر، كانادا، كویت، لبنان، مالزی، مصر، مكزیك، مونته ‌نگرو، نروژ، نیجریه، نیوزلند، هلند، هنگ ‌كنگ، هند، ونزوئلا، ویتنام و یونان از جمله بازارهای صادراتی سنگ ایران بودند.

براساس بررسیهای انجام شده ایران چهارمین‌ تولیدكننده‌ بزرگ‌ سنگ‌ در جهان‌ محسوب‌ می‌شود و كارشناسان اعتقاد دارند در صورت حمایت دولت و برنامه‌ ریزی درست تولیدكنندگان سهم ایران از صادرات جهانی سنگ می‌تواند به رقم بسیار بیشتری از وضعیت كنونی برسد.

این در حالی است كه سال گذشته وزارت صنایع و معادن وقت در مصوبه‌ای، بر صادرات سنگ‌های خام و فرآوری نشده تعرفه صادراتی 70 درصدی وضع كرد كه این اقدام به اعتراض شدید تولیدكنندگان سنگ كشور مواجه شده و عملا باعث راكد شدن صادرات سنگ ایران شد.

وزارت صنایع و معادن وقت دلیل این اقدام خود را جلوگیری از خام فروشی و حفظ ارزش افزوده فرآوری این مواد در داخل كشور عنوان كردند. با این حال به دنبال تشدید اعتراض برخی از معدنكاران و صادركنندگان سنگ، مجلس شورای اسلامی به این موضوع ورود كرده و در نهایت این مصوبه لغو شد، اما ظاهرا هنوز اثرات آن بر بازارهای صادراتی سنگ خام ایران باقی مانده است. ایران با وجود تولید 12 درصد از سنگ تزئینی جهان، سهم بسیار ناچیزی در تامین سنگ فرآوری شده بازارهای جهانی دارد.

محمدمهدی رئیس زاده – عضو کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق تهران، شهریور امسال در اظهارات جالب توجهی گفت: از برخی دوستان حاضر در یک نمایشگاه شنیدم که وقتی وزارت صنایع و معادن سابق تصمیم به منع و جلوگیری از صادرات سنگهای قیمتی گرفت، ترکها از سر خوشحالی در آن نمایشگاه شیرینی و باقلوا پخش کردند.

استان لرستان از جمله مهمترین استانهای كشور در صنعت سنگ محسوب می‌شود. با توجه به منابع غنی سنگ به خصوص سنگهای تزئینی و نما، اغلب در زمینه سرمایه‌گذاری در راستای فرآوری انواع سنگهای تزئینی، ساختمانی و مواد کانی غیرفلزی استانی مستعد است. بیشتر معادن استان لرستان به سنگهای نما و تزئینی اختصاص دارد، به طوری که با داشتن حدود یک چهارم ذخایر سنگهای تزئینی کشور حائز رتبه اول در این زمینه است. تولیدات سنگ لرستان 22 درصد تولیدات کشور و سه درصد تولید جهانی را شامل می‌شود. از انواع معادن این استان می‌توان به سنگ گچ، سنگ آهک، سنگ چینی، فروسیلیس، فلدسپات، تالک، نمک و سنگ لاشه پالون اشاره کرد.

هم‌اکنون لرستان بعد از اصفهان به لحاظ میزان استخراج سنگ در رتبه دوم قرار دارد و سالانه حدود سه میلیون تن انواع سنگ تزئینی و ساختمانی از معادن این استان استخراج می‌شود که بخشی از آن در استان، بخشی در بازارهای داخلی و حدود 200 هزار تن آن در بازارهای کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا و کشورهای آسیای جنوب شرق مصرف می‌شود.

آخرین اطلاعات و آمار منتشر شده نشان می‌دهد كه شركتهای صنعتی ایران در حال حاضر بیش از 100 پروژه را در خارج از ایران در دست اجرا داشته و این تعداد قرار است به 400 پروژه هم افزایش پیدا كند.

وزارت صنعت‌ معدن و تجارت هم‌اکنون با بیش از 120 کشور جهان ارتباط صنعتی و معدنی داشته و مسئولیت کمیسیون مشترک 14 کشور به این وزارتخانه واگذار شده که کلیه پروژه‌های این کشورها را مدیریت می‌کند. ایران در 35 کشور مختلف جهان نیز دارای پایگاه تولیدی است.

صادرات کالاهای صنعتی و معدنی به 159 کشور دنیا انجام شده که از این میان عراق، چین، امارات متحده عربی، هند و کره جنوبی از سهم بیشتری نسبت به سایر کشورها برخوردارند. در همین حال کالاهای صنعتی و معدنی و خدمات فنی – مهندسی صنعت ایران نیز با استقبال بسیاری از سوی کشورهای مستقل جهان مواجه شده است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که خاورمیانه، آمریکای لاتین، کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز و آفریقا از اولویتهای صادراتی کشور در حوزه‌های صنعت و معدن محسوب می‌شوند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید