• جمعه, 19 آذر , 1395

88742743 ,  88742741  تلفن سنگ آرتا

88739524  فکس سنگ آرتا

[email protected]  ایمیل سنگ آرتا

فرآوری سنگهای قیمتی و توسعه صادرات غیر نفتی

فرآوری سنگهای قیمتی و توسعه صادرات غیر نفتی

قائم مقام اجرایی وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : فرآوری سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و توجه به اینگونه حرفه ها می تواند بستری مناسب برای توسعه صادرات غیر نفتی فراهم كند. به گزارش شبكه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران ( شاتا) ” محمد صادق مفتح” در بازدید از نمایشگاه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و زیور آلات وزارت صنعت ، معدن و تجارت افزود: تا به حال تمركز ما بر روی صنایع بزرگ بوده است در حالی كه صنایع كوچك كه با سرمایه گذاری كمی می تواند راه بیفتد ، می تواند حجم بسیار زیادی اشتغال ایجاد كند. وی تصریح كرد : با توجه به اینكه مشكل اصلی كشور اشتغال است واز طرفی اینگونه حرفه ها نیزبه نیروی انسانی نیاز دارد و در خانه هم به راحتی قابل انجام است و روال خانه و خانواده هم به هم نمی خورد لزوم توجه بیش از پیش را می طلبد.

مفتح با اشاره به جلسه اخیر شورای عالی صادرات افزود : در این جلسه نیز بر لزوم توجه به صنایع دستی و صادرات اینگونه صنایع تاكید شد. معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت تصریح كرد : كشورما در این صنایع در حال عقب افتادن از كشورهای رقیب است در حالیكه به دلیل توجیه اقتصادی ، قطعا این صنایع به عنوان صنایع دستی و ظریف بازار خوبی هم دارد . در این نمایشگاه همچنین كارشناس سنگهای قیمتی وزارت صنعت ، معدن و تجارت صنعت فرآوری سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی را دومین صنعت پر درآمد دنیابرشمرد و هدف از برگزاری نمایشگاه را اطلاع رسانی از میزان اشتغال زایی این صنعت دانست. محمد شهسواری برگسترش و توسعه صنعت فرآوری سنگهای قیمتی ، آموزش تراش و فرآوری سنگهای قیمتی و توسعه و تمركز بر اشتغال خانگی این صنعت تاكید كرد. به گفته وی ایران در بخشی از منطقه زمین شناسی است كه به بهشت گوهر شناسان معروف است و انواع و اقسام سنگهای قیمتی به جز الماس در آن یافت می شود . وی گردش مالی این صنعت را در كشورمان 350 میلیون دلار و در جهان 600 تا 900 میلیارد دلار برآورد كرد. شهسواری تصریح كرد: این صنعت چون بیشتر به صورت انفرادی انجام می گیرد متاسفانه آنچنان حمایتی نیز نمی شود. وی با بیان اینكه تاكنون درزندان قزل حصار 700 نفر در این صنعت آموزش دیده اند تاكید كرد : از آنجا كه این صنعت می تواند به راحتی كار آفرینی كند می توان تسهیلاتی ویژه در اختیار آموزش دیدگان دارای مدرك رسمی قرار داد. همچنین عضو هیات مدیره انجمن خیریه كارآفرینی ایرانیان نیز گفت: در صورت حمایت مسوولین و با وجود منابع سرشار معدنی در هر سال با اموزش حدود 8 هزار نفر از معضل بیكاری كاسته می شود و به راحتی در توسعه صادرات نقش مهمی ایفا می كند.

محمد معماریان افزود : تاكنون این موسسه 1500 نفر را آموزش داده است و 700 نفر نیز در این زمینه مشغول به كار شده اند. نمایشگاه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و زیور‌آلات به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا ( س)و به همت دفتر امور بانوان و خانواده وزارت صنعت ، معدن و تجارت از 17 تا 20 اردیبهشت جاری در ساختمان مركزی این وزارتخانه در حال برگزاری است.

1391/2/20

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید